kapat ikonu

SGK Yapılandırması Nasıl Yapılır?

SGK yapılandırması borcu olan vatandaşların icrai işlemlerle uğraşmadan tanınan haklar çerçevesinde taksitlerle ödemelerini yapmalarını amaçlar.

SGK yapılandırması borcu olan vatandaşların icrai işlemlerle uğraşmadan tanınan haklar çerçevesinde taksitlerle ödemelerini yapmalarını amaçlar.
 
Günümüzde emeklilik hakkının tamamlanması için sosyal güvenlik kurumuna çalışma hayatı boyunca çeşitli ödemelerin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda SGK sistemi kişilerin sosyal haklarını ve sağlık giderlerini de üstlendiği için çeşitli SGK borçlarının oluşması son derece normal bir durumdur.
 
Günümüzde SSK, Bağkur ve emekli sandığı üzerinden hizmet alan pek çok kişinin sosyal güvenlik kurumuna borçlarının olduğu biliniyor. Prim borçları olarak geçen bu borçların ödenmemesi halinde birikme yapacağı ve aynı zamanda haciz işlemlerinin gündeme gelebileceği belirtildi. Ancak borçlanmanın hangi hizmet türünde ve ne kadar olduğunun kesinleştirilmesi son derece önemlidir.
 
SGK Yapılandırması Nasıl Yapılır?
 
SGK borç hesaplama sistemi içerisinde yapılandırma yapmak için toplam borcun belirlenmesi son derece önemlidir. Yapılandırma hükümet tarafından belirli dönemlerde belirli şartlarda sunulan bir sistemdir. Gecikmiş borçların haciz işlemleri ile artmasını ve kişilerin mağduriyet yaşamasını engellemek için gerçekleştirilir.
 
Usulsüz bir borç olmadığı takdirde gecikme faizlerinde yüzde 50 indirimin gerçekleştiği ve taksitle ödeme yapmak isteyen kişilere ise belirli taksit seçeneklerinin sunulduğu bilinir. Bunun için resmi mecralara kanunun yayınlanması ile birlikte başvuru yapmak gerekmektedir. İlk kez borç ödeyecek kişilerin ilk taksiti yatırmaları halinde sonraki taksitler ikiye bölünebilir. Yapılandırma için en fazla 18 aylık süreler tanımlanır. Kısa vadeli ödemeler yapılabilir. Tüm borcu birden ödemek isteyenler için faizlerde büyük indirimler gerçekleştirilmektedir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol