kapat ikonu

SGK sorgulaması nasıl yapılır? SGK hizmet dökümü

SGK bilgilerime nasıl ulaşabilirim? SGK sorgulaması nasıl yapılır? SGK hizmet dökümü almak için ne yapmalıyım? SGK hizmet dökümü ne işe yarar? e-devlet şifresi nasıl kullanılır?

  • Gündem
  • 19 Mayıs 2016 22:57
  • Son Güncelleme: 22 Mayıs 2016 14:27
SGK bilgilerine internet üzerinden ulaşmak ve SGK hizmet dökümü almak çok kolay. PTT'lerden alınabilen e-devlet şifresi ile SGK ile ilgili merak ettiğiniz birçok bilgiye oturduğunuz yerden ulaşabilmeniz mümkün.

 

SGK bilgilerime nasıl ulaşabilirim?

 
Bağ-Kur, SSK ve emekli sandığı hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanmasıyla kurulan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) herhangi birisine bağlı olan 20 milyona yakın çalışanı ve 10 milyona yakın emekli vatandaşı ilgilendiren bir kurumdur.
 
Birçok hizmeti bulunan SGK öncelikli olarak vatandaşların sosyal güvencelerini sağlar. Vatandaşların hastane ve kaza gibi birçok giderinin devlet eliyle karşılanmasını ve düzenlenmesini sağlar. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan SGK işlemlerimizi günümüz şartlarında sadece T.C kimlik numaramız ve belirli özel bilgilerimizin yardımı ile internet üzerinden sorgulayabiliyoruz? Peki, kimler bu hizmetlerden faydalanabilir? SGK gün sorgulaması nasıl yapılır? İşe giriş ve çıkış tarihlerimizi nasıl öğrenebiliriz? SGK himet dökümüne nasıl ulaşabilir? Bu işlemleri nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız detaylar haberimizde…
 

SGK hizmet dökümü belgesi nedir ve nasıl ulaşabilirim?

 

SGK hizmet dökümü belgesi Sosyal Güvenlik Kurumunun emeklilik ve sigorta bilgileri bölümünde bulunan bir belgedir. Sosyal güvencesi olan ve aktif olarak çalışan vatandaşların sigorta ve emeklilik ile ilgili tüm bilgileri bu belgede yer almaktadır. SGK hizmet dökümü ile ulaşabileceğimiz bilgiler arasında SSK prim ödenen gün sayısı, ilk olarak sigortalı işe giriş ve çıkış tarihleri, sigortalı olarak çalışılan sürenin ne kadar olduğu gibi bilgiler yer almaktadır.
 

SGK emekli maaşı sorgulaması nedir?

 

SGK emekli maaşı sorgulaması yaptığınızda emekli olduğunuz zaman ne kadar maaş alacağınızı ve tam olarak hangi günde emekli ayrılmış olacağınızı öğrenebilirsiniz. peki, bu hizmetlerden yaralanabilmek için hangi bilgilere sahip olmanız gerekir? SGK’nın emeklilik sorgulama bölümüne girdiğiniz zaman sizden T.C kimlik numaranız ile birlikte bir takım emeklilik ve sigorta bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Tamamen kişiye özel olarak belirlenen bu bilgilerle giriş yapıp emeklilik sorgulaması yaptığınızda hem emeklilik için kaç gününüz kaldığını hem de emekli olduğunuz zaman ne kadar maaş alacak olduğunuzu internet üzerinden öğrenebilirsiniz.
 

SSK sorgulaması nedir?

 

SSK sorgulaması da SGK’nın internet üzerinden kolayca erişimi sağlanan bir hizmettir. SSK sorgulaması bir vatandaşın sigortalı olarak çalışıp çalışmadığını, ne zaman işe girdiğini ve ne kadar süredir primlerin yatırıldığının öğrenilmesini sağlayan bir hizmettir.
 

e-Devlet şifremi nasıl alabilirim?

 

Tüm bu hizmetlerden evinizin rahatlığında yararlanabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tek şey ise bir e-devlet şifresi. Sosyal Güvenlik Kurumu e-devlet sistemi altında yer alır. Bu nedenle SGK’da yapacağınız tüm bu işlemler e-devlet uygulaması içinde yer alır. e-devlet şifresi ise PTT’den 2 TL karşılığında kolayca edinebileceğiniz bir şifre. Devletle ilgili tüm işlemlerinizi size özel bu şifreyi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Size verilen şifreyi sisteme girdikten sonra değiştirmeniz ve kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. e- devlet şifrenizi de aldıktan sonra SGK’nın internet sitesine giriş yaparak üst bölümde yer almakta olan e-SGK bölümünü seçerek SGK ile ilgili tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 

SGK hizmet dökümü işlem sırası

 
Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK hizmet dökümü ve SSK sorgulaması için hemen ana ekranda bulunan e-hizmetler isimli kategoriden e-devlet sistemine kayıtlı tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Bu hizmetlerden e-SGK’yı tıkladıktan sonra bağlı bulduğunuz sosyal güvence kapsamını seçmeniz gerekmektedir. Eğer ki 4A hizmetler bölümünde yer alıyorsanız bu bölümü, 4B için 4B yazılı bölümü ve 4C için de 4C isimli bölüme giriş yapmanız gerekiyor. Emekli sandığına bağlı olan vatandaşlar 4C kapsamında yer aldıkları için bu bölümü kullanmaları gerekiyor.
 
e-devlet şifresiyle sisteminize giriş yaptıktan sonra e-SGK bölümüne giriş yapıp bağlı bulunduğunuz sosyal güvence güvence türünü seçmeniz gerekir. Bu işlemlerin sonunda, işe giriş çıkış tarihlerinizi, ne zamandır sigorta primlerinizi yatıyor olduğunu, hizmetlerinizle ilgili her türlü bilgiyi ve emeklilik tarihinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
 
Eko Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol