kapat ikonu

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişilerin çalışma hayatı içerisinde sosyal haklarını ve güvencelerini öğrenmek, durumdan haberdar olmak için sosyal güvenlik kurumu sorgulamasından yararlandıkları biliniyor.

Kişilerin çalışma hayatı içerisinde sosyal haklarını ve güvencelerini öğrenmek, durumdan haberdar olmak için sosyal güvenlik kurumu sorgulamasından yararlandıkları biliniyor.
 
Devlete bağlı olarak çalışma gerçekleştiren sosyal güvenlik kurumları gerçekleştirilen bir düzenlemenin ardından tek bir kurum altında toplanarak SGK olarak isimlendirilmişti. Kurumsal ya da özel çalışanlar tüm haklarını, devlet tarafından sağlanan güvenceleri bu süreçte sosyal güvenlik kurumu çatısı altından öğrenebilmektedir.
 
Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının giderek yaygınlaşması ile birlikte son zamanlarda sosyal güvenlik kurumu da çalışanlarına çeşitli yenilikler sundu. Özellikle vatandaşlar günümüzde neredeyse her türlü işlemi herhangi bir sorun yaşamadan online olarak bilgisayar başından tamamlayabiliyorlar. Yeni düzenlemelerle birlikte SGK kurum olarak vatandaşlara kaliteli hizmet verecek güncel ve pratik bir sistem oluşturduğunu açıkladı.
 
SGK Sorgulamasında Ne Yapılır?
 
Vatandaşlar kuruma e devlet tarafından tanınan şifre olarak özel bir giriş yaparlar. Kişisel bilgilerin güvenliği için şifresiz bir giriş yapmak mümkün değildir. Bunun ardından vatandaşlar çeşitli işlemleri gerçekleştirebildiği gibi gerçekleştirilmiş olan işlemleri de görebilirler.
 
Sigortalarının yatırılıp yatırılmadığını sistem üzerinden kontrol ederek ona göre hareket edebilirler. Geçmişten günümüze kadar yatırılmış olan tüm sigorta primlerine kolaylıkla ulaşabilirler. İşe giriş ve çıkış tarihlerini tam bilmeyenler için sistemde kayıt altına alınmıştır. Primlerinin doğru tutar üzerinden yatırılıp yatırılmadığına da böylece ulaşmak mümkündür. Emeklilik hesaplamaları da böylece SGK üzerinden kontrol edilebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol