kapat ikonu

SGK işverenlerin prim borçlarını taksitlendirecek

SGK'nin hayata geçirdiği uyumlu işveren düzenlemesi ile işverenlerin 12 ayı geçmeyen borçlarının uygun koşullarda taksitlendirilerek yapılandırılacağı belirtildi.

İşverenlerin 12 ayı geçmeyen borçlarını uygun koşullarda taksitlendirerek yapılandıracaklarını bildiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘’100 Günlük Eylem Planı’’ doğrultusunda işverenlere kolaylık sağlamaya ve yanlarında olmaya devam ettiklerini vurguladı.
 
Bakan Selçuk, bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) ‘’uyumlu işveren’’ düzenlemesinin hayata geçirildiğini ifade ederek, işverenlerin 12 ayı geçmeyen borçlarını uygun koşullarda taksitlendirerek yapılandırılacağını anlattı.
 
İyi niyetli ve yükümlülüklerini yerine getirmesine karşın elde olmayan sebeplerden dolayı bazen primlerini süresinde ödeyemeyen işverenlere birçok kolaylık getirildiğinin altını çizen Bakan Selçuk, düzenlemeden, zirai ya da mesleki faaliyeti sebebiyle yıllık gelir veya kurumlar vergisi mükellefi, başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü, başvuru tarihinden geriye doğru 3 yıla ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini süresinde vermiş ancak borç ödemede hüsnüniyet sahibi ve buna rağmen son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş olanların faydalanabileceği aktarıldı.
 
UYUMLU İŞVERENE 60 AYA KADAR TAKSİTLENDİRME YAPABİLECEK
 
Bakan Selçuk, önce uyumlu prim borçlularının tespit edileceğini, ardından da ‘’ çok zor durum’’ hâlinin inceleneceğini dile getirerek, uyumlu işverenlerin aylık taksitler hâlinde prim borçlarını ödeyebileceğini, 60 aya kadar taksitlendirme yapılabileceğini duyurdu.
 
500 BİN TÜRK LİRASINA KADAR TEMİNAT ARANMAYACAK
 
Uyumlu işverenlere özetle şu bilgiler getirildi:
 
Prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranlarının basit usulde uygulanacağı kaydedildi. Prim borçlarının taksitler hâlinde ödenmesinde yıllık yüzde 22 olan tecil faizinin, çok zor durum derecesine bağlı olarak yüzde 1,1 ile yüzde 16,5 arasında değişen oranlarda uygulanabileceği anımsatıldı. 500 bin Türk lirasına kadar olan borçlarda teminat aranmayacağı, 500 bin Türk lirasını aşan kısım için ise yüzde 25'i oranında teminat alınarak 60 aya kadar tecil ve taksitlendirme yapılabileceğine işaret edildi. Hacizli malın, kanuna göre tespit edilen değerinin yarısından az olmamak kaydıyla satış bedelinin yarısının kuruma ödenmesi şartıyla bu malın borçlu tarafından satışına Kurumca izin verilebileceği öğrenildi.
 
İŞVEREN GÜÇLÜ OLURSA İSTİHDAM DA GÜÇLENİR
 
Bakan Selçuk, borç miktarının 2 milyon Türk lirası ve altında olması durumunda satışına izin verilecek malın değeri konusunda kanunda sınır konulmadığını hatırlatarak, borç miktarının 2 milyon Türk lirasının üzerinde olması hâlinde satışına izin verilecek malın kanuna göre belirlenen değerinin 2 milyon Türk lirasını aşamayacağını açıkladı. İşverenler ne kadar güçlü olursa istihdamın da aynı oranda güçleneceğine dikkati çeken Selçuk, işverenlerin omuzlarındaki yükü bölüşerek, geleceği refahla inşa etmeye devam edildiğini söyledi. Selçuk, işverenlerin güçlü olması hâlinde istihdamın da aynı oranda güçleneceğini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol