kapat ikonu

SGK bir Türk mucizesinin adıdır

SGK Başkanı Bağlı, millî geliri 10 bin dolar olan bir ülkede, bu kadar derin bir sağlık güvencesinin olmasını mucize olarak niteledi.

  • Gündem
  • 14 Kasım 2018 16:04
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 16:19
Millî geliri 10 bin dolarlık bir ülkede, bu kadar derin bir sağlık güvencesinin sağlanabilmesi ve bunu da ciddi bir kamu açığına sebebiyet vermeden devam ettirmeyi ‘’Türk mucizesi’’ olarak niteleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, ‘’SGK aslında bir Türk mucizesinin adıdır.’’ İddiasında bulundu.
 
Başkan Bağlı, kişi başına millî geliri 10 bin dolarlık (yaklaşık olarak 55 bin Türk lirası) bir ülkede, bu kadar geniş bir SGK kapsamında, bu kadar derin bir sağlık güvencesi sağlayabilmek ve bunu da ciddi bir kamu açığına sebebiyet vermeden sürdürebilmenin öneminden bahsetti. Bağlı, SGK uzmanlarına eğitim seviyelerini artırmaları yönünde önerilerde bulunarak, bunun için de mesai probleminin olmayacağını öne sürdü.
 
SGK UZMANLARINA ‘EĞİTİM SEVİYELERİNİN ARTIRIN’ ÖNERİSİ
 
Sosyal Güvenlik Uzmanları Derneği (SGU) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) iş birliğinde üniversitenin konferans salonunda düzenlenen "Sosyal Güvenlikte Son Eğilimler" adlı panelde konuşan Mehmet Selim Bağlı, sosyal güvenlik uzmanlarına eğitim seviyelerini artırmaları konusunda önerilerde bulunduğunu açıkladı.
 
AKADEMİSYENLERLE BİR ARAYA GELMEK KURUM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
 
Bağlı, SGK uzmanlarına mutlaka yüksek lisans, doktora eğitimlerini yapmaları yönünde telkinde bulunarak, mesai probleminin yaşanmayacağı garantisini de verdi. Bağlı, akademisyenlerle birlikte olmanın ve onlardan geri bildirim almanın kurum için çok önemli olduğunu vurguladı.
 
SGK BİR TÜRK MUCİZESİDİR
 
Bağlı, SGK'nin mali olarak çok iyi durumda olduğunu dile getirerek, SGK’nin bir Türk mucizesi olduğunu savundu. Kişi başına millî geliri 10 bin dolar (yaklaşık olarak 55 bin Türk lirası) olan bir ülkede, bu kadar geniş bir SGK kapsamında, bu kadar derin bir sağlık güvencesi sağlayabilmek ve bunu da ciddi bir kamu açığına sebebiyet vermeden devam ettirebilmenin bir ‘’Türk mucizesi’’ olduğunu ileri sürdü. Bağlı, ‘’Bugün biz Türk halkının refah seviyesini en üst düzeylere çıkarabilmek adına, can hıraş çalışacağız. Bunun için bilgiyi mutlaka ama mutlaka doğru yerde doğru zamanda kullanabilecek, bunu kullanmada yetki alabilecek kendine güvenebilecek eğitimli, donanımlı insanlara, yetkililere ihtiyacımız var. Bundan dolayı ben size bu yüksek lisans veya doktora eğitimlerini şiddetle öneriyorum. Her bir birey kendini ne kadar çok geliştirirse vatana ve millete o kadar çok faydalı olur. Bunu kulak arkası olarak asmayalım ve vatana, millete hizmet için önce kendimizi her dönem daha fazla geliştirelim’’ tarzında konuştu.
 
TOBB ETÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan Sezal’ın da katılım gösterdiği panelde çeşitli konularda oturumlar düzenlenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol