kapat ikonu

Seyahat acentelerine bütçeden ödenek ayrıldı

Bakan Ersoy, seyahat acentelerine uçuş ve kruvaziyer desteği kapsamında bütçeden 943 milyon Türk lirası ödenek ayrıldığını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığı ve ilgili kurumlarının 2019 yılı bütçesinin sunumunu yaptığı sırada turizmde yaşanan olumsuzlukların devletin gayreti ve sektörün özverili çabalarıyla geride kaldığını bildirdi.
 
4 yıl önce global düzeyde başlatılan ‘’Turkey Home’’ kampanyası kapsamında kurgulanan algı yönetimi stratejisinin bu sene de çeşitlendirilerek sürdürüldüğünü aktaran Ersoy, kampanya kapsamında sosyal medya takipçi sayısının 7 milyona ulaştığını ve Türkiye'nin bu sayıyla dünyada dijital/sosyal platformlarda turizm tanıtımı yapan organizasyonlar arasında 4. sıraya yükseldiğini belirtti.
 
TURKEY HOME YENİLENECEK
 
Bakan Ersoy, 2019'da yapılacak yeni çalışmalarla, yavaş yavaş 2019 sonuna kadar hazır hâle geleceğini, Turkey Home stratejisini yeni bir stratejiyle yenileneceğini duyurarak, bu stratejiyle birkaç yıl daha devam edileceği bilgisini paylaştı.
 
Ersoy, önümüzdeki dönem özellikle sosyal medyayı etkili kullanan dünyaca tanınmış şahsiyetler ile iş birliği yaparak tüm dijital/sosyal mecralarda algı yönetimi mekanizmalarını faal bir şekilde kullanacaklarını ifade ederek, "takipleme (monitoring)" yapıp faaliyetlerin yansımalarını da ölçeceklerini kaydetti.
 
ÜST GELİR GRUBU İÇİN AYRI TANITIM STRATEJİLERİ
 
2019 yılının Rusya Federasyonu'nda ve Japonya'da "Türk Kültür Yılı" ilan edileceğini dile getiren Ersoy, Türkiye’nin marka değerini güçlendirmek ve aldığı pazar payını artırmak için üst gelir grubuna yönelik ayrı tanıtım stratejilerinin oluşturulacağına dikkati çekti.
 
Ersoy, turizm bilincinin geliştirilmesine yönelik kampanyalar yapmayı, sürdürülebilirlik ve eko-turizm alanında yapılan faaliyetleri yurt dışında duyurmayı, konaklama tesislerinde buna yönelik düzenlemelere gitmeyi ve nitelikli turist rehberleri yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, ekolojik turizmle ilgili düzeltmeler ve olmazsa olmaz kriterlerin oluşturulmaya başlandığını aktardı. Ersoy, bunların da 2019 yılı itibarıyla devreye gireceğini dile getirdi.
 
TURİZM MESLEK LİSELERİNE KOLEJ STATÜSÜ GETİRİLECEK
 
2018 "Troya Yılı" kapsamında sürdürülen çalışmalara da değinen Bakan Ersoy, "deniz-kum-güneş" tanıtım stratejisi yanı sıra inanç, sağlık, gastronomi, kongre, kış, golf, spor ve yayla turizmi gibi diğer alanlardaki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek turizm faaliyetlerini Türkiye'nin tüm bölgelerine yayacaklarından bahsetti.
 
Bakan Ersoy, önümüzdeki dönem itibarıyla seçilen 10 pilot turizm meslek lisesinin kolej statüsüne getirileceğini ve bunun her yıl artacağının sinyalini vererek, hazırlıkta İngilizce, lise 1'den itibaren Rusça eğitiminin mecburi tutulacağını, lise 2'den itibaren de Almanca, Fransızca, Arapça ve Çinceden herhangi birini seçmeli olarak eğitime dâhil edileceğini vurguladı.
 
TURİZME 943 MİLYON TÜRK LİRASI ÖDENEK AYRILDI
 
Türkiye'nin bu yıl Mavi Bayrak konusunda 459 plaj ile dünya sıralamasının 3. basamağında yer aldığını hatırlatan Ersoy, 2019 yılı bütçesinde 943 milyon Türk lirası turizme ödenek ayrıldığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol