kapat ikonu

Sevgililer Günü'nde 2,5 milyar TL'lik çiçek alınıyor

Piyasada bir ay gibi bir sürede üretilen çiçeğin, 14 Şuba'ta bir gün içerisinde tüketildiği bilgisini paylaşan Türkiye Çiçekçiler Birliği Başkanı Başaran, Sevgililer Günü'nde 2,5 milyar TL’lik çiçek alındığının tahmin edildiğini anlattı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Çiçekçiler Birliği Başkanı (TÇB) İsmail Başaran, 14 Şubat Sevgililer Günü için alınan toplam hediyelerin en az dörtte birini çiçeklerin oluşturduğuna işaret ederek, Sevgililer Günü'nde 2,5 milyar TL’lik çiçek alındığının tahmin edildiğini, çünkü her alınan 4 hediyeden birisinin, çiçek olduğunu söyledi.
 
Sevgililer Günü için en çok çiçek tercih ediliyor
 
Sevgililer Günü’ne kısa bir süre kaldıkça çiçek üreticilerinde ve satıcılarında hummalı bir çalışma başladığını ifade eden Başaran, bu günü sevgililer kadar kendilerinin de heyecanla beklediğini dile getirerek, Sevgililer Günü'nden bir hafta önceden çiçekçilerde hareketlilik başladığını bildirdi. Kişilerin sevgilisine veya eşine hediye için en çok gül aldığını aktaran Başaran, gülün ardından orkide, lilyum ve papatyanın geldiğini vurgulayarak, Sevgililer Günü için en çok çiçekçilerin tercih edildiğini söyledi.
 
Her alınan 4 hediyeden biri çiçek
 
Başaran, o gün Türkiye genelindeki 12 bin çiçekçinin, sabahın erken saatlerinden gecenin son saatlerine kadar hummalı bir çalışma içerisine girdiğini kaydederek, piyasada bir ayda üretilen çiçeğin, Sevgililer Günü'nde bir günde tüketildiğini aktardı. Sevgililer Günü için alınan toplam hediyelerin en az yüzde 25'ini çiçeklerin oluşturduğuna işaret eden Başaran, bu gün içerisinde en az 2,5 milyar TL’lik çiçeğin alındığını öne sürerek, her alınan 4 hediyeden birisinin, çiçek olduğunu yineledi.
 
10 bin TL’ye gül
 
Sevgiliye ya da eşe almak için her bütçeye uygun ürünlerin çiçekçilerde mevcut olduğunu anımsatan Başaran, ücretlerin geçen seneye nazaran yüzde 20 oranında yükseldiğini açıklayarak, bir adet gülün 10 TL’den başladığını, çiçek buketlerinin de 20 TL ile 100 TL arasında satıldığını belirtti. Fakat daha şık ve daha güzel bir çiçek buketi almak isteyenlerin 100 TL’yi gözden çıkarması gerektiğini anlatan Başaran, sevgilisine ya da eşine çiçekçilerden farklı bir hediye almak isteyenlerin farklı istekleri olabildiğine işaret ederek, 1001 gül yaptırmanın son günlerin modası olduğunu, 1001 gül buketinin de 10 bin TL’ye mal olduğunu söyledi.
 
Başaran, bunun hâricinde partnerinin isminin baş harfleriyle hazırlanmış kutu içerisindeki çiçeklerle farklı konseptlerin de olduğundan bahsederek, hediye alınan kişinin isminin her bir harfi için bir kutu çiçeğin hazırlandığını ve bu kutular açıldığında ismin ortaya çıktığını aktardı.
 
"
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol