kapat ikonu

Sevgililer Günü'de hediyeye ortalama 300 lira harcıyoruz

Sevgililer Günü vesilesiyle tüketiciler bu sene ki hediye seçimlerinde yine "kalpli" ürünleri tercih ederken, kadınların kitap, erkeklerin ise kozmetiği tercih ettiği belirtildi.

  • Sektörel
  • 13 Şubat 2019 15:35
  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2019 15:40
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, 14 Şubat haftasının sektörün en yoğun dönemlerinden olduğunu vurgulayarak, tüketicilerin bütün hediye alternatiflerine artık e-ticaretten ulaştığını söyledi.
 
Milyonlarca üründe kampanya düzenlendi
 
Bundan dolayı çok büyük bir ürün gamı üzerinde ve çeşitli alanında yoğun çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Ekmekçi, bu dönemde çok kategorili e-ticaret şirketlerinin elektronikten modaya, sağlık ve güzellikten spor kategorisine kadar milyonlarca üründe kampanya düzenlediğine işaret ederek, her zevke ve bütçeye uygun ürünlerin seçildiği ve bu ürünler için kampanya ve pazarlama çalışmaları yürütüldüğünden bahsetti.
 
Sevgililer Günü alışverişlerinde yüzde 60’a yakın artış bekleniyor
 
Ekmekçi, diğer taraftan stok ve kargo yönetiminin de tüketicilerin bu özel günde kusursuz bir müşteri deneyimi yaşamaları için kritik önem taşıdığını dile getirerek, bu sene çiçek, peluş oyuncak gibi geleneksel hediyelerden ziyade çiftlerin ilgi alanlarına yönelik daha spesifik ürünleri tercih ettiğini söyledi. Geleneksel hediyeleri tercih eden tüketicilerin sayısının yine az olmadığını vurgulayan Ekmekçi, bir de bu sene etkinlik bileti, otel rezervasyonu gibi deneyim odaklı hediyelerin tercih edildiğini kaydederek, bu sene 2018’e kıyasla Sevgililer Günü alışverişlerinde yüzde 60'a yakın bir artış beklendiğini açıkladı.
 
Geçen sene en fazla sağlık ve güzellik kategorisi tercih edildi
 
Ekmekçi, geçen sene en fazla sağlık ve güzellik kategorisinin tercih edildiğini hatırlatarak, bu sene de bu kategorinin çok ilgi gördüğünü vurguladı. Özellikle parfümün hem kadınlar hem de erkekler tarafından rağbet gören ürünler arasında yer aldığını aktaran Ekmekçi, bununla beraber takılar, aksesuarlar, çantalar, cüzdanlar ve mücevherlerin de en çok tercih edilenler arasında bulunduğunu kaydederek, cep telefonları, bilgisayar ürünlerinin de Sevgililer Günü'nün favori hediyelerinden olduğunu belirtti.
 
Sektör genelinde ortalama sepet tutarı 300 lira
 
Ekmekçi, geçen sene Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, Sevgililer Günü haftasında kartlı satışlarda yüzde 17 oranında artış yaşandığına dikkati çekerek, 8,3 milyar liralık satışın gerçekleştiğini söyledi. 2019’da bu oranların üzerine çıkılabileceğinin ön görüldüğünü öne süren Ekmekçi, sektör genelinde ortalama sepet tutarının yaklaşık 300 lira olduğunu belirterek, kalpli balonlar, mumlar, kalpli konfetiler gibi ürünlerin en çok satın alınanlardan olduğunu bildirdi. Ekmekçi, kadınların eşlerine, sevgililerine en çok kitap, parfüm, tıraş makinesi, kol saati gibi ürünler hediye ettiğine işaret ederek, erkeklerin ise en çok kozmetik, parfüm, cep telefonu veya elektronik ürünler almayı tercih ettiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol