kapat ikonu

Sertifikalı Ahlat patatesi tohumlarına yurt dışında yoğun talep

Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 5'lik kısmını karşılayan Ahlat’ta üretilen sertifikalı patates tohumları, yurt içi ve yurt dışında yoğun talep görüyor.

  • Sektörel
  • 06 Aralık 2018 16:14
  • Son Güncelleme: 06 Aralık 2018 16:30
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ‘’patates havzası’’ olarak bilinen Bitlis'in Ahlat ilçesinde üretilen sertifikalı patates tohumlarının, yurt dışına ve Türkiye'deki birçok şehre gönderildiği öğrenildi.
 
TOHUMLUK PATATESLER YURT İÇİ VE YURT DIŞINA GÖNDERİLİYOR
 
Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 5'lik kısmını tek başın karşılayan Ahlat'ta 2018 yılında 20 bin dekarda üretilen tohumluk patatesler, ilçe ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Tarıma elverişli verimli arazilerde elde edilen tohumluk patateslerin, Türkiye'deki çeşitli şehirlerin yanında Bulgaristan, Azerbaycan, Nahçıvan ve Irak'a da gönderildiği aktarıldı.
 
TOHUM ÜRETİLEREK İHTİYAÇ KARŞILANIYOR
 
Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden, önceden patates tohumunu Hollanda, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden aldıklarını dile getirerek, son 5 yıldır ilçede sertifikalı tohum ürettiklerini anlattı. Sertifikalı tohum üretiminin Doğu Anadolu Bölgesi'nde sadece Ahlat’ta yapıldığını aktaran Demirden, Bitlis olarak bölgenin tüm ihtiyacını karşılayacak durumda olduklarını ileri sürdü. Demirden, 11 çiftçinin sertifikalı tohum ürettiğini belirterek, tohumların üretilerek ihtiyacın karşılandığını savundu.
 
 
30 BİN TON CİVARINDA TOHUMLUK PATATES BULUNUYOR
 
Fazla üretilen tohumların da dışarıya satıldığını bildiren Demirden, patates deposu olarak bilinen Nevşehir'e bile tohum gönderildiğini, o potansiyelin yakalandığını söyledi. Demirden, 30 bin ton civarında tohumluk patateslerinin bulunduğuna dikkati çekerek, yüzde 50'sinin ekildiğini, diğerlerinin de satıldığını açıkladı.
 
ÜRETİLEN ÜRÜNLERE YOĞUN TALEP
 
Demirden, hastalıklardan arındırılmış tohumlarla üretim yaptıkları için verimi yüksek kaliteli patates elde ettiklerini öne sürerek, burada üretilen ürünlere yoğun talebin olduğunu kaydetti.
 
AHLAT’TAKİ TOHUMLARDAN DAHA FAZLA VERİM ELDE EDİLDİ
 
Yüksek rakımda üretilen tohumların daha kaliteli ve sağlıklı olduğunu iddia eden çiftçi Çağrı Güvener, sertifikalı tohum alan üreticilerden olumlu tepkiler aldığını ileri sürerek, Türkiye’de diğer bölgelerde üretilen tohumlara nazaran Ahlat'taki tohumlardan daha fazla verim elde edildiğini ifade etti.
 
YÜKSEK RAKIMDAN DOLAYI BÜYÜK VERİM ELDE EDİLİYOR
 
Güvener, 2015 yılında yurt dışına tohum satmaya başladıklarını hatırlatarak, orada yapılan hasadın da gözlemlendiğini, Ahlat'tan ve Türkiye'nin diğer bölgelerinden alınan tohumlar arasında büyük bir verim ve sağlık farkının olduğuna işaret etti. İlçenin bin 850 rakımda Nemrut Dağı eteğinde olduğundan dolayı bu verimin elde edildiğinin altını çizen Güvener, bu rakımda yetiştirilen tohumların hastalık, bakteri ve zararlı canlılardan ari şekilde üretildiğini vurguladı. Güvener, üretilen tohumların Niğde, Nevşehir, Konya, Kayseri, Sivas, İzmir ve Ödemiş bölgeleri ile Bulgaristan, Nahçıvan, Azerbaycan ve Irak'a satıldığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol