kapat ikonu

Sert Brexit Alman firmalarını vurabilir

IW araştırmasına göre, sert Brexit’in özellikle Alman şirketlerini önemli ölçüde olumsuz etkileyebileceği kaydedildi.

  • Piyasalar
  • 09 Ekim 2018 13:46
  • Son Güncelleme: 09 Ekim 2018 23:24
Merkezi Köln'de bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan araştırmada, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden anlaşmasız şekilde ayrılması durumunda, özellikle Alman şirketlerinin önemli ölçüde olumsuz etkilenebileceği bilgisi paylaşıldı.
 
IW’in yaptığı araştırmada, Birleşik Krallık’ın AB'den ayrılmasının (Brexit) anlaşmasız ve zorlu gerçekleşmesi durumunda, Alman şirketleri ve AB’ye muhtemel etkilerine ilişkin detaylar aktarıldı.
 
TİCARET CİDDİ ZARAR GÖREBİLİR
 
Birleşik Krallık'ın AB'den anlaşamadan ayrılmasının özellikle Alman şirketlerini önemli ölçüde olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Yeni tarifeler ve tarife dışı engellerin şirketlere milyarlarca avro yük oluşturabileceği ve ticaretin de ciddi şekilde zarar görebileceği yapılan araştırmanın neticesinde yer aldı.
 
BREXİT’İN NASIL ORGANİZE EDİLECEĞİ BELLİ DEĞİL
 
Birleşik Krallık, Mart 2019’da AB’den ayrılacak. Bunun artık bilinen bir durum olduğu aktarılan açıklamada, Brexit'in nasıl organize edilmesi gerektiğinin hâlâ belli olmadığı vurgulandı. Şimdiye kadar bir anlaşmanın olmadığını, eğer bu şekliyle devam edilirse İngilizler’in, AB'yi serbest ticaret anlaşması olmadan terk edeceği uyarısı yapıldı. Sonucunda ise kanalın her iki tarafına ekonomi ve gümrük vergisi gerektireceğinden yüksek maliyetlere maruz kalacağı bildirildi.
 
AB ŞİRKETLERİNDEN YILDA 10 MİLYAR AVRODAN FAZLA KAYIP
 
İkili ticaret modelleri ve Dünya Ticaret Örgütü kuralları dikkate alındığında, AB'nin İngiltere'nin ihracatına yüzde 2,8 ve İngiltere’nin de AB ülkelerine yüzde 6’lık gümrük vergisi getirebileceği açıklamada açıkça ifade edilerek; bu durumdan Almanya'nın Birleşik Krallık'a ihracatı ortalama yüzde 4,3 etkilenebileceği ön görüsü paylaşıldı. Sabit bir ticaret hacmi ile AB şirketlerinin, yılda 10 milyar avrodan fazla kayıp yaşayabileceği, İngiliz şirketlerinin de yaklaşık 5 milyar avro kaybetmek zorunda kalabileceği düşünülüyor.
 
Söz konusu açıklamada, Alman şirketlerinin 3 milyar avrodan fazla gümrük vergisi ödeyebileceği, Belçikalı ve Hollandalı şirketlerden her birinin de 1 milyar avrodan fazla ek maliyete girebileceği bilgisi de yer alıyor.
 
ALMANYA’NIN İHRACATI YÜZDE 57 AZALABİLİR
 
Özellikle Alman otomotiv endüstrisinde sıkıntılar yaşanabileceği, hesaplamalara göre Birleşik Krallık ve AB arasındaki ticaretin daha sonra yüzde 50'ye kadar düşebileceği, Almanya’nın Birleşik Krallık’a ihracatının da yaklaşık yüzde 57 azalabileceği IW tarafından yapılan açıklamada kayıtlara geçti.
 
Bu korku senaryosunun yapıcı eylemlere yönelik politikayı yönlendirmesi gerektiğini ifade eden Köln IW Direktör Yardımcısı Markos Jung, Alman GSYH'sinin yaklaşık yüzde 5'inin doğrudan ve dolaylı olarak Birleşik Krallık'la ticarete bağlı olduğunu vurguladı. Jung, Birleşik Krallık’ın, Alman şirketler için üçüncü en önemli ticaret ortağı olduğunu söyledi. Jung son olarak her iki tarafa da şu öneriyi yaptı: Bu öngörülebilir gelecekte önemli ölçüde değişebilir…
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol