kapat ikonu

Seracılık kredi paketi açıklandı

TTB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü, seranın 100 birimlik bir yatırım olması durumunda 75 biriminin yatırım kredisi olarak verileceğini kaydederek, işletme kredisinin 14 ay vadede vereceklerini duyurdu.

  • Gündem
  • 08 Şubat 2019 22:48
  • Son Güncelleme: 08 Şubat 2019 22:56
Gazetecilere konuşan TTB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, seranın 100 birimlik bir yatırım olması durumunda 75 biriminin yatırım kredisi olarak verileceğini ifade ederek, yatırımın ardından bir de işletme kredisi vereceklerini bildirdi. Bunun da 14 ay vadede verileceğini dile getiren Aydın, 10 milyon TL’ye kadar olan yatırımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığının desteğinin bulunduğunu açıkladı.
 
Yatırımdan kimler faydalanabilecek?
 
Söz konusu paketten, yeni sera yatırımı yapmak veya serasına tadilat yaptırmak isteyenlerin faydalanabileceğini vurgulayan Aydın, üreticilere kaliteli finansman sağlamayı hedeflediklerini kaydederek, pakette iki önemli unsur bulunduğunu belirtti. Aydın, bunlardan birincisinin, iki yıla kadar ödemesiz bir dönem verdiklerine işaret ederek, totalde 7 yıla kadar vade verileceğini anlattı.
 
Yatırım kaynağının öz kaynağının bulunuyor olması gerekiyor
 
Aydın, bu vadenin yatırım kredisi için verildiğinin altını çizerek, total yatırım kredisi ise kurgulanan seraya göre verileceğini, vade kadar fiyat avantajıyla da karşılaşılacağını, ancak bir yatırım kredisinin ister sera olsun ister başka bir şey, mutlaka öz kaynağının bulunuyor olması gerektiğini anımsattı. Yüzde 75'ine kadar, yani seranın 100 birimlik bir yatırım olması durumunda 75 biriminin yatırım kredisi olarak verileceğini yineleyen Aydın, yatırımın ardından, bir de işletme kredisi vereceklerine dikkati çekerek, bunun da 14 ay vadede verileceğini, 10 milyon TL’ye kadar olan yatırımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığının da desteğinin bulunduğunu ilan etti.
 
2020 yılına dek devam ettirilecek
 
Sera yatırımları için cazip kredi olanağı sunacaklarını vurgulayan Aydın, bugünkü koşullarda 7 yıl vadeli bir kredinin, yüzde 8,25 faiz oranını son derece cazip olarak niteleyerek, uygun faiz oranının, 10 milyon TL’ye kadar olduğunu, 2020 yılına dek de bunu devam ettireceklerini söyledi. Aydın, sera yatırımcılarına yönelik kredi paketi hazırladıklarını hatırlatarak, programla birlikte sera yatırımını özellikle jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere Türkiye'nin bütün bölgelerine yaymayı hedeflediklerini açıkladı.
 
Aydın, serasını yenilemek isteyen veya yeni sera yatırımı yapmak isteyen herkese kaliteli finansman sağlayacaklarını dile getirerek, iki önemli unsurdan birisinin vade olduğunu, iki yıla kadar ödemesiz bir dönem verdiklerini duyurdu. Totalde 7 yıla kadar vade verileceğini anlatan Aydın, daha rahat hareket edilebilmesi adına 7 yıla kadar vade vereceklerini bildirdi.
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol