kapat ikonu

Şehit ailelerine özel faizsiz konut kredisi

Emekliler, şehit aileleri, dul ve yetimler için yapılan destekleme kampanyaları devam ediyor. Şehit ailelerine ödenmesi planlanan 102 milyon TL değerindeki konut kredisi kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

  • Emlak
  • 01 Mart 2017 12:30

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), şehit aileleri ile geride kalan dul ve yetimlerine verilecek faizsiz konut kredisi için çalışma başlattı. Bu doğrultuda harp ve vazife malullerini kapsaya yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İstedikleri yerde konut alabilecekler

Faizsiz konut kredisi hakkından yararlanmak isteyen şehit yakınları, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hak sahibi olduğuna dair belge alarak Ziraat Bankası’na kredi başvurusunda bulunabilir.

Faizsiz konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Şehit aileleri faizsiz konut kredisi kullanarak istenilen bölgede ve büyüklükte ev sahibi olabilir.

Şehit yakınlarına ödenmesi planlanan kredi tutarı, Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından belirleniyor. Kredi miktarı 2017 için 102 milyon TL’ye yükseltildi.

Faizsiz konut kredisinden 20 bin kişi faydalanacak

Konut kredisinin geri ödemesi, şehit yakınlarına verilen maaşın 1/4’i tutarında olacak. Kredinin vade süresi esnektir. Bu kredi için herhangi bir faiz işlemi uygulanmaz. Fakat kredi başvurusu yapıldığında tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibinden yüzde 1 oranında dosya masrafı alınır. 2017 yılı içinde yaklaşık 20 bin kişinin bu haktan faydalanması bekleniyor.

Şehit ailelerine yönelik konut kredisi taksit tutarı, memur maaşlarında yapılan taksit oranı dikkate alınarak hesaplanacak. Bu kredinin vade sayısı bulunmuyor. Borcun tamamı bitene kadar şehit yakınlarına hak tanınıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre, şehit yakınlarına özel açılan faizsiz konut kredisi uygulamasından yaklaşık 20 bin vatandaş yararlanacak. Faizsiz konut kredisi başvuruları başladıktan sonra en yakın Ziraat Bankası şubesine uğrayarak detayları bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şehit yakınları istediği bölgeden ve büyüklükteki evi tercih etme hakkına sahip olabilecek.

Şehit yakınlarına kamuda iş fırsatı

Buna ilaveten tazminat ve faizsiz konut kredisi hakkından faydalanan şehit yakınlarından birisi, kamuda istihdam edilecek. Bu konuya ilişkin gerekli düzenlemeler yapılıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol