kapat ikonu

Şehirler İçin Kimlik Uygulaması Başlatılıyor

Şehirlerin silüetini düzeltmek için başlatılan çalışmaların ardından şehirlere bir kimlik kazandırılmasına karar verildi.

Şehirlerin silüetini düzeltmek için başlatılan çalışmaların ardından şehirlere bir kimlik kazandırılmasına karar verildi.
 
Şehirlerde nüfusun hızlı bir şekilde artması ve çeşitli mimari çalışmaların gündeme gelmesinin ardından çarpık kentleşme sorunu ortaya çıkmaya başladı. Bu sorunun ortadan kaldırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir çalışma başlattı. Şehirlerde yeni yapılan konutların beş artı bir sistem üzerinden inşa edilmesine karar verildi.
 
Şehirleşme alanında başlayan yeni sistem ile birlikte tüm planların 2023 hedefleri doğrultusunda gerçekleştirildiği dile getirildi. Şehirler üzerinde detaylı bir inceleme başlatılacak. Düzenleme tüm şehirleri kapsayacak. Bu süreçte bir komisyon oluşturulacak ve oluşturulacak olan komisyonun illerde vatandaşlar ile bire bir görüşmesine karar verildi. Bu sayede vatandaşların istekleri ve beklentilerine uyum sağlanacak.
 
Yeni yapılan binaların yatay mimariye göre az katlı olarak tasarlanması en büyük hedefler arasında yer alıyor. Böylece yaşanabilecek silüet bozuklukları da engellenmiş olacak. Bunun ardından yeşil alanların daha sık kullanılması ve kentlerde nefes alacak alanların bırakılması planlanıyor. Yapılacak çalışma sonrasında her şehrin yapısı ve istekleri üzerine bir çalışma gerçekleştirilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol