kapat ikonu

Sefer görev emri nedir, nasıl sorgulanır?

Türkiye'nin Suriye'ye yapacağı olası bir operasyon haberleri sonrası herkes sefer görev emri sorgulamaya başladı. Peki sefer görev emri nedir, nasıl sorgulanır?

  • Gündem
  • 08 Ekim 2019 11:18
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2019 11:27

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde operasyon yapacağı haberleri gündeme damga vururken, seferberlik emrine dair yapılan son dakika açıklamaları da en fazla araştırılan konular arasında yer aldı. Peki seferberlik emri nedir, seferberlik yaşı kaçtır? Sefer görev emri, e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Bununla ilgili duyurular ve tüm süreçler Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Sefer görev emri sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz…

Sefer görev emri sorgulama ekranı 20199 yılında da geçen yıl olduğunu gibi en fazla araştırılan konular arasında geliyor. Buna dair son dakika açıklamaları merak ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda başta genç personel görev emrine çağrılır. Yedeklik yaş sınırı ilse 41’dir.

Sefer görev emri nedir?

Sefer görevi tebliğ edilen yedek personel, seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini, birliğine ne kadar zaman içerisinde katılacağını ve katılacağı birliğin ismini kapalı olarak kişiye iletilen belgedir. Yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir.

Sefer görev emri nereden sorgulanıyor?

Sefer görev emri, e-devlet sisteminden rahatlıkla sorgulanabiliyor. Sefer görev emirlerini sorgulamak isteyen gençler, askerlik şubesi başkanlığına bizzat müracaatta bulunarak ya da PTT şubesinden alınan e-devlet şifresi ile sisteme girerek öğrenilebilir. Sefer görev emrini sorgulamak isteyenler www.turkiye.gov.tr sitesini ziyaret edebilir.

Hasta olduğu halde sefer görev emri çıkanlar neler yapmalı?

Hasta olduğu halde kendisine sefer görev emri çıkanlar, en yakın askerlik şubesine giderek, hastalığını yetkili kişilere bildirmelidir. Bu kişilerin daha sonra ilgili sağlık kurumuna sevki yapılacaktır. Sağlık kurulu tarafından yapılan muayene sonrası, “Yedek Subay/Astsubaylar için TSK'da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alınırsa sefer göre emri iptal ediliyor. Yeni askerlik sisteminde bedelli ücreti ne kadar olacak?Yeni askerlik sisteminde bedelli ücreti ne kadar olacak?

Sefer görev emrinde yaş sınırı nedir?

Orgeneral, oramiraller, korgeneral, koramiraller haricindeki terhis olan subay ile astsubaylar terhis tarihinden itibaren bir ay içerisinde, uzman erbaş, uzman jandarma, erbaş ve erler terhis tarihinden itibaren üç ay içerisinde Askerlik Şubelerine ikâmet adresi ve durumlarını bildirmek suretiyle terhis kayıtlarını yaptırırlar. Terhis kaydını yaptırmayan kişilere idari para cezası uygulanır.

Sefer görev emri mevzuatına göre, TSK’nın ihtiyaçları gözetilerek genç personelden başlamak suretiyle yasal yedeklik yaş sınırı 41’dir. Bu yaşa kadar olan personele SGE, Seferberlik Bilgi Sistemi (SBS) ile otomasyon ağı üzerinden veriliyor veya iptal ediliyor. Taleple bir görevlendirme söz konusu değildir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol