kapat ikonu

Seçimlerin Ardından Zamlar Arka Arkaya Geldi

Seçimlerin tamamlanmasının ardından ekonomide gelişme beklenirken çeşitli sektörlerde zamlar arka arkaya gelmeye başladı.

Türkiye'nin gündemini çok uzun zamandır yerel seçimler meşgul etmişti. Türkiye seçimlere kilitlendiği zaman ekonomide yaşanan gelişmeler vatandaşların cebini etkilemeye başladı bile. Henüz medyada çok dile getirilmemiş olsa da çeşitli sektörlerde çeşitli ürünlere arka arkaya zamlar geldi. Yapılan ekonomik çalışmalar ve alınan çeşitli önlemler zamların gelmesine herhangi bir şekilde engel olamadı.
 
Yerel seçimlerin tamamlanması ve gündemin sakinleşmesinin ardından vatandaşlar sessiz sedasız yapılan ve seçimler kadar etki görmeyen zamlarla karşı karşıya kaldılar. Çeşitli alanlarda yapılan zamlar vatandaşların bütçelerini olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Bunun ardından ekonomide yaşananların vatandaşın cebini doğrudan etkilemesi sebebiyle yerel seçimlerden daha önemli olduğu ifade edildi.
 
Zamlar Pek Çok Alanda Gerçekleştirildi
 
Vatandaşların önemli giderleri arasında yer alan benzin fiyatlarına iki kez motorin fiyatlarına ise bu süreç içerisinde bir kez zam yapıldı. Benzine ilk 19 kuruş zam yapılırken yeterli olmayınca ikinci bir zam yapıldı ve benzin fiyatları 7 liraya kadar yükseldi. Ardından motorun fiyatlarına 12 kuruşluk zam yapıldığı açıklandı.
 
Vatandaşlar gelen zamlardan hiç memnun olmadıklarını ve gerekenin yapılmasını istiyorlar. Seçimlerin hemen ardından tütün ve tütün ürünlerine yüzde 20 oranında zam geldi. En pahalı sigara markasının 2 lira zamlandığı öğrenildi. Zamlarla birlikte bir ekonomik değerlendirme yapıldığı zaman zaten yüksek seviyede bulunan enflasyon oranlarının yeniden yükseldiği ve geçen yılın aynı ayına göre yapılan karşılaştırmalara göre yüzde 19.71 seviyelerinde arttığı tespit edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol