kapat ikonu

Seçimlerden sonra dolar artar mı? Uzmanından önemli açıklamalar...

31 Mart seçimlerinden önce doların baskılandığı iddialarına Gökhan Otyam, değerlendirdi.

Seçimler sonrası doların yükseleceği söylentilerini sert bir dille eleştiren Otyam, insanların seçim sonrasında dolar artacağın dair endişelerinin olduğunu ancak bu durumun herkese zarar verdiğine vurguda bulundu.

Otyan, doları elinde tutanlar hakkında, "Dövizin seçimler için tutulduğu, baskılandığı söyleniyor eeee seçimden sonra da tutar. Rezervler azalır, rezervlerden yersin anlarım o zaman dayanmamayı ama rezervlerden yenmiyorsa dövizi faizle tutuyorsam bunun nesi kötü” ifadelerini kullandı.

“Dövizi çok alınca TL azaldı”

Seçimlerden sonra bir anda atmosferin değişmeyeceğini belirten Otyan; dövizi çok alınca TL’nin azaldığını, bunun bir adım ötesinin dövizle alışveriş yapmak olduğunu, bazı yerlerde “elimde döviz var mı ödeyeyim mi” diyenlerin olduğunu söyledi.

“Aman aman bir açık yok”

Otyan; “Dövize boğulmuşsun, ihtiyaç yok dolara, ekonomik anlamda da ihtiyaç yok. En son ki cari rakamlarda da açık verdik ama cari dengede dış ticaret açığında da aman aman bir açık yok” dedi.

Dövize olan atağın spekülatif atak ve bunun da yerlilerden kaynaklandığını belirten Otyan, “Vatandaşın paniğinden kaynaklanıyor. Bu sorun halledildikten sonra diğer işler zaten tıkırında olacak. Ekonomik çözümler arama gerek yok. Kendi para birimden çok döviz tutuyorsun” ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol