kapat ikonu

Seçime kadar altın fiyatında büyük oynama beklenmiyor

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, gram altının 220-225 lira bandı arasında gidip geldiğini anımsatarak, seçime kadar altın fiyatlarında çok büyük bir oynama beklenmediğini aktardı.

Gazetecilere konuşan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaptığı son toplantıda faizi sabit tutması ve bu sene faizi artırmayacağı yönünde sinyaller vermesinin, altının dünyada güçlenmesini sağladığını kaydederek, Fed kararının ardından 1,326 dolarla 30 Nisan 2018 yılından beri en yüksek seviyesini gören altının ons fiyatının, haftanın son günündeki kapanışta 1,317-1,320 dolar civarında olduğuna işaret etti.
 
Fed'in son dönemde sergilediği "güvercin" tavrının ardından doların uzun dönemlerdir piyasada süren popülerliğinin de azaldığını dile getiren Atayık, altının bu yükseliş trendinde, fonların ve merkez bankalarının tahvil ve borsa piyasasından çıkarak, altına yönelmesinin de etkili olduğunu savundu. Atayık, Çin’in son imalat verilerinin beklentilerin altında düşük gelmesi ve ABD’de resesyon ihtimalinin dile getirilmeye başlanmasının da altının tahtını daha da sağlamlaştırdığını ileri sürerek, altının yurt dışı piyasalarında önünü kesecek diğer önemli gelişmenin de ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında uzlaşı işaretlerinin git gide güçlenmesi olduğunu belirtti.
 
SEÇİME KADAR ALTIN FİYATLARINDA ÇOK BÜYÜK BİR OYNAMA BEKLENMİYOR
 
Altının; dışarıda Fed'in kararını, iç piyasada ise Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin duruşu ve aldığı önlemleri fiyatladığını dile getiren Atayık, piyasanın tüm paydaşlarının gözünü gelişmelere diktiğini kaydederek, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin, piyasaların fiyatlandırma konusunda sonucunu merakla beklediği en önemli gündem maddesi olduğunu vurguladı. Atayık, gram altının, 220-225 lira bandı arasında gidip geldiğini anımsatarak, seçime kadar altın fiyatlarında çok büyük bir oynama beklenmediğine işaret etti.
 
YATIRIMCILAR BEKLE-GÖR POLİTİKASIYLA HAREKET EDİYOR
 
Atayık, kuyumculuk sektörünün fiyat artışları ve kredi kartına getirilen taksit yasağı sebebiyle zor bir seneyi geride bıraktığını ve iç piyasada yaratılan kayıpların ihracatla kapatılmaya çalışıldığını anlatarak, Türk kuyumculuk sektörünün ihracatının 2018 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 35’lik artışla 4,5 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Tüm olumsuz tabloya karşın 2018 yılında iç piyasada da 6 milyar dolara yakın satışın gerçekleştiğini ifade eden Atayık, genel tüketici eğiliminin göz önünde tutulduğunda, fiyatların artması ile birlikte yatırımcıların bekle-gör politikasıyla gelişmeleri kenardan izlemeyi tercih ettiklerini söyleyerek, fiyatların yönünü aşağıya çevirmesiyle birlikte ancak o zaman talepte bir kıpırdanma görüldüğünü vurguladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol