kapat ikonu

Sayıştay'dan 2017 raporlarına ilişkin iddialara cevap

Sayıştay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı 2017 yılı hesap ve işlemlerine ilişkin açıklamada bulundu.

 
Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı 2017 yılı hesap ve işlemlerine ilişkin denetim raporunda olumlu görüş verildiği ve bütçe ile verilen ödeneklerin aşılmadığı tespit edildi.
 
GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR
 
Sayıştay, bazı basın yayın organlarında Cumhurbaşkanlığı ve bazı kamu idarelerine ilişkin kurum raporları dayanak gösterilerek yapılan haber ve yorumlar ile ilgili bir açıklama yaparak; söz konusu haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını kaydetti.
 
KAMU ZARARINA DEĞERLENDİRME YAPILAMAZ
 
TBMM’ye sunular raporların, yıllık hesap ve işlemlerin denetimi sonucunda hazırlanan mali denetim raporları olduğu belirtilirken, söz konusu raporlarda belirtilen bilgiler esas alınarak kurumlar hakkında kamu zararına sebep olunduğuna ilişkin değerlendirme yapılmasının söz konusu olamayacağı bildirildi.
 
RAPORDA YAZAN İFADELER KISACA ŞÖYLE:
 
Cumhurbaşkanlığı 2017 yılı hesap ve işlemlerine ilişkin denetim raporunda olumlu görüş verildiği açıkça belirtildi. Bütçe ile verilen ödeneklerin aşılmadığı belgelenmiş olmasına rağmen mali tablolardaki bilgilerden hareketle gerçeklerle bağdaşmayan değerlendirmelerde bulunulması hem ahlaki hem de basın ilkeleriyle bağdaşmaz.
 
Öte yandan raporda Karayolları Genel Müdürlüğünün 2017 denetim raporunda kurumun hesap ve işlemlerine ilişkin olumlu görüş verildiğinin altı çizildi.
 
Sayıştay’ın görevlerinden birinin de kamu idarelerine rehberlik etmek olduğu, bu görev çerçevesinde raporun 'denetim görüşünü etkilemeyen bulgular' kısmında kurumun muhasebe ve raporlama sistemine ilişkin önerilerde bulunulduğu kaydedildi.
 
GERÇEKLERİ SAPTIRMAKTAN ÖTE DEĞİL
 
Yap-işlet-devret projelerinin uzun vadeye yaygın olması dolayısıyla bu bölümde projenin başlangıcından sona ereceği tarihe kadar olan süre dikkate alınarak hesap ve işlemlerin belli bir sistematik çerçevesinde muhasebeleştirilerek projenin uygulanmasında geleceğe yönelik riskler esas alınmak suretiyle uyarılarda bulunulduğu açıklamasının yapıldığı raporda, önerilerin kamu idaresi tarafından daha iyi anlaşılabilmesi adına varsayımlara dayalı hesaplamalarla kamu zararına sebep olunduğu değerlendirmesini yapmak, gerçekleri saptırmaktan öte bir anlam ifade etmediği şeklinde yorumlandı.
 
KAMUOYU YANILTILMAK İSTENİYOR
 
Denetimler sırasında ortaya çıkan mesleki ve teknik değerlendirmelerin, gerçek içeriğinden farklı gösterilerek kamuoyunu yanıltmak maksatlı sunulmasının iyi niyetle ve basın meslek ilkeleriyle bağdaşmadığı yapılan açıklamada vurgulanırken; bu tavrın kamu kurumlarının itibarını zedelemeye yönelik olduğu belirtildi.
 
KANUNİ YOLA BAŞVURULACAK
 
Açıklamanın sonunda ise söz konusu haberlere ilgili kanuni yola başvurulacağı açıklandı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol