kapat ikonu

Sanko Holding Anadolu'nun 500 büyük şirketi arasına girdi

Sanko Holding bünyesindeki 12 şirket, Ekonomist dergisince 2017 yılı verileri baz alınarak gerçekleştirilen "Ekonomist 500 Büyük Anadolu Şirketi" araştırmasında yerini aldı, şirket konu ile ilgili açıklama yaptı.

Sanko Holding tarafından yapılan resmî açıklamaya göre; araştırmanın, 3 büyük ilin dışında faaliyet gösteren şirketleri kapsadığı ve şirketin toplam cirosunun 2017 yılında yüzde 31,9 artışla 263,7 milyar TL seviyelerine kadar ulaştığı bildirildi.
 
Ciro baz alınarak yapılan resmî açıklamada önemli detaylar paylaşıldı.
 
Şirket bünyesinde bulunan firmaların ''Anadolu 500’ün içerisinde yer aldığı Sanko Holding tarafından yapılan açıklamayla bildirildi. Açıklamada, şirket flamasının bu araştırmada yer alarak dalgalanması başarı olarak nitelendi.
 
2019 İÇİN 325 MİLYON DOLAR YATIRIM BÜTÇESİ
 
Söz konusu şirketlerin toplam cirosunun 7,3 milyar TL olduğu ve Sanko Tekstil ve Sanko Dış Ticaret'in 2018 yatırım yılı olarak 325 milyon dolarlık bir yatırım bütçesine sahip olduğu vurgulandı. Bu bütçenin 100 milyon dolarlık bölümünü 2019’da kullanılacağını ve holdingin tekstile 80 milyon dolar, enerjiye 175 milyon dolar, çimentoya 35 milyon dolar, ambalaja 20 milyon dolar yeni yatırım gündemi olduğu kaydedildi.
 
YATIRIMLAR NELERE YAPILACAK?
 
Yatırımların da yenileme, kapasite artışı ve ürün çeşitlendirme olarak gerçekleşeceği belirtildi.
 
DÜŞÜK PERFORMANSA KARŞI KÂRLILIK ARTTI
 
Sanko Holding tarafından yapılan açıklamanın sonunda Anadolu 500'ün istihdamının 2017 yılı itibarıyla yüzde 22,2'lik artış sergilediği, ihracattaki performansın zayıf kaldığı ve 5,1 düşüş gösterdiği belirtilerek buna karşın kârlılıktaki artışın yüzde 18,5 arttığı ifade edildi.
 
GAZİANTEP'TEN BÜYÜK BAŞARI
 
Gaziantep, 67 firma ile ''Ekonomist 500 Büyük Anadolu Şirketi'' listesinde ikinci sırada yer alarak Türkiye çapında büyük bir başarıya imza attı.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol