kapat ikonu

Sanayicimize güveniyor ve çalışıyoruz

Varank, sanayicilere güvendiklerini, karşılaşılan her türlü sorunu çözmek ve yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek için çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB desteklerinden 26 firmanın yararlandığını, 29 işletmenin ise bakanlık tarafından verilen Ar-Ge Merkezi Belgesi'ne sahip olarak çeşitli avantajlardan yararlanmayı sürdürdüğünü belirterek, aradaki 11 firmanın, Ankara Kalkınma Ajansından 3,5 milyon TL'lik proje desteği aldığını, bundan dolayı 2018 yılı ihracatındaki yüzde 17'lik yükseliş ve Türkiye beşinciliğinin tesadüf olmadığını ifade etti.
 
Ankara 1. OSB 10 milyon metrekare daha büyüyecek
 
Varank, sanayicilerin yoğun çabalarının devlet tarafından verilen desteklerle birleştirildiğini, Ankara'yı güçlü bir sanayi altyapısına kavuşturduğuna işaret ederek, 1. OSB ile ilgili müspet gelişmeler olduğunu, bu bölgenin 10 milyon metrekare daha büyüyeceğini bildirdi. Bu rakamın neredeyse 300 yeni fabrika ve 50 bin kişilik ilave istihdamı beraberinde getireceğini savunan Varank, kamulaştırma faaliyetlerinin bu sene başlayacağına dikkati çekerek, gelecek 2 sene içerisinde söz konusu yatırımların yapılacağını ilan etti.
 
Yerlilik bilincinin yükseltilmesi hedefleniyor
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası'nın bir araya geldiğini aktaran Varank, burada birçok sanayicinin devletin kamu alımları yoluyla yerlileşmeyi desteklemesi yönünde çağrıda bulunduğunu kaydederek, Bakanlık olarak bu işi sahiplendiklerini ve mevcut sistemin problemli yönlerini tespit ettiklerini öne sürdü. Varank, daha sade, daha verimli çalışan ve yerli katma değeri baz alan bir model geliştirildiğinin sinyalini veren Varank, nihai hedefin yerlilik bilincini kamunun ve sanayinin geneline yayarak, yurt içi üretim kalitesini rekabetçi bir şekilde artırmak olduğunu açıkladı. Bakan Varank, kamunun yaratacağı ölçek ekonomisiyle yerli üreticilerin ucuz ithal ürünlere karşı korunacağını ve yurt içi üretimde sürekliliğin yakalanacağını ileri sürdü.
 
Sanayicilere güveniyor ve çalışıyoruz
 
Sadeleştirdikleri söz konusu mevzuatla birlikte sanayi parsellerine yatırımcıları çekmeyi ve OSB'lerin hareketlenmesinin hedeflendiğini ifade eden Varank, bu vesileyle OSB'lerde arsa tahsisi süreçlerinin hızlanacağını savunarak, tahsis edilmemiş parsellere ilişkin bilgilere eksiksiz ulaşılacağını iddia etti. Varank, böylelikle spekülatif arsa tahsis ve satışının da engellemek istediklerine dikkati çekerek, yapılan değişikliğin yatırımların tamamlanabilmesinin önünü açtığını belirtti. Organize Sayayi Bölgelerinde sanayi parsellerinde atıklardan enerji üreten tesislerin kurulmasının önünün açılacağından bahseden Varank, yönetimlerin güneş ve rüzgârdan elektrik enerjisi elde eden tesisler açabileceğini anımsatarak, gerçekleşen bu değişikliklerin somut sonuçlarının görüleceğini anlattı. Varank, daha güçlü bir sanayi altyapısı yaratmayı en büyük sorumluluk olarak gördüklerini dile getirerek, sanayicilere güvendiklerini, karşı karşıya kalınan her türlü sorunu çözmek ve yenilikçi fikirlere imza atmak için çalıştıklarını ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol