kapat ikonu

Sanayi ve hizmet verileri açıklandı

Geçen yıl çalışan girişimlerin yüzde 43,2'sini hizmet sektörü oluştururken, ticaret sektörü ise bunun yüzde 36,4'ünü barındırıyor.

Geçen yıl faal girişimlerin yüzde 43,2'si hizmet, yüzde 36,4'ü ise ticaret sektöründe yer aldığı bildirildi. Hizmet sektörü toplam istihdamın yüzde 37,8'ini oluşturdu. Sanayi sektörünün istihdam payının yüzde 27,3 olduğu açıklandı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçen yıla ilişkin yıllık sanayi ve hizmet istatistikleri duyuruldu.
 
İLK KEZ İDARİ KAYITLARA DAYALI ÜRETİLDİ
 
Söz konusu istatistiğin, "İş İstatistikleri Üretiminde İdari Kayıtların Kullanımının Artırılması" çalışmaları kapsamında ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak üretildiğinin altı çizildi.
 
EN FAZLA HİZMET SEKTÖRÜ
 
Girişim sayısı ve istihdamda en yüksek payını hizmet sektörünün oluşturduğu vurgulandı. Kesin olmayan sonuçlara göre geçen yıl aktif olan girişimlerin yüzde 43,2'sinin hizmet, yüzde 36,4'ünün de ticaret sektöründe yer aldığı bildirildi. Hizmet sektörünün toplam istihdamın yüzde 37,8'ini oluşturduğu ifade edilirken, sanayi sektöründe istihdam payı yüzde 27,3 olarak kaydedildi.
 
EN YÜKSEK CİRO TİCARETTE
 
Ciro bakımından değerlendirildiğinde ise ticaret sektörünün yüzde 44,7 ile toplam cironun en fazla payını oluşturarak ilk sırada yer aldığı anlaşıldı. Ticaret sektörünün ardından yüzde 31,6 pay alan sanayi sektörü ikinci olurken, yüzde 15,4 toplam ciro payıyla hizmet sektörü yüzde 15,4 ile üçüncü sırada bulunuyor.
 
CİRODAKİ EN FAZLA PAYI ‘’250 VE ÜZERİ’’ ÇALIŞANLAR OLUŞTURDU
 
Çalışan kişi sayısına göre 1-9 büyüklük grubunda 2 milyon 896 bin 357 girişimin faaliyetlerini sürdürdüğü açıklandı. Grup söz konusu dönemde toplam girişim sayısının yüzde 93,4'ünü oluştururken, istihdamın yüzde 35,3'ünü ve cironun ise yüzde 25,1'ini kapsıyor.
 
Çalışan sayısı 10-49 kişi büyüklük grubundaki pay yüzde 21 olarak açıklandı. "250 ve üzeri" çalışan grubunda bu pay yüzde 25,8 olurken, toplam cirodaki en yüksek paya sahip grup yüzde 33,8 ile "250 ve üzeri" çalışan girişimlerin olduğu vurgulandı.
 
Türkiye'de geçen yıl 3 milyon 100 bin 412 girişimin faaliyet gösterdiği duyuruldu.
 
Bu verilerin, 2016 yılına kadar anket yoluyla girişimlerden derlendiği hatırlatıldı. Yapılan bu çalışma sayesinde 2016-2017 yıllarına ait Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu idari kayıtlarından faydalanılarak hesaplandığına dikkati çekildi.
 
Bunun yanında, 2009-2015 yıllarına ilişkin söz konusu istatistiklerin de idari kayıtlardan yeniden hesaplandığına değinildi. İdari kayıtların kullanımı sayesinde çalışan sayısı 1 ile 9 kişi arasında olan girişimler için ilk kez bilgi üretildiği açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol