kapat ikonu

Sanayi üretimi yüzde 6,5 azaldı

Sanayi üretimi, 2018'in kasım ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3, bir önceki senenin aynı ayına nazaran da yüzde 6,5 seviyesinde azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçen senenin kasım ayına ilişkin sanayi üretim endeksi açıklandı.
 
Buna göre; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2018'in kasım ayında bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 6,5 oranında azaldı.
 
MEVSİM VE TAKVİM ENDEKSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 düşüş sergiledi.
 
ARINDIRILMAMIŞ SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE YÜZDE 6,5 DÜŞÜŞ
 
Arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise 2018'in kasım ayında bir önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 6,5 düşerken, bu dönemde 116,7 olarak paylaşılan endeksin, 2017'nin kasım ayında 124,8 seviyesinde bulunduğu hatırlatıldı.
 
MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI SEKTÖRÜ İLE İMALAT SANAYİ GERİLEDİ
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri değerlendirildiğinde, 2018'in kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 3,7, imalat sanayi sektörü yüzde 0,1 gerilerken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksinin ise değişmediği belirtildi.
 
TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ALT SEKTÖRLERİNDE DÜŞÜŞ
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerinde de madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, 2017'nin kasım ayına göre yüzde 1,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,8 seviyesinde azaldı.
 
MEVSİM VE TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ ANA SANAYİ GRUPLARI
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarına bakıldığında, 2018'in kasım ayında bir önceki aya nazaran en fazla artış yüzde 7,6 ile dayanıklı tüketim malı sektöründe gerçekleşti. Bu alanda en fazla düşüş ise yüzde 3,5 ile yüksek teknoloji sektöründe yaşandı.
 
SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ İLE İLGİLİ BEKLENTİLER
 
AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne dâhil olan ekonomistler, 2018'in kasım ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 3,1 azalacağı öngörüsünde bulunmuştu. Söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin senelik bazda yüzde 4 azalacağını bekleyen ekonomistler, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 1 artacağını bekliyordu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol