kapat ikonu

Sanayi üretimi verileri paylaşıldı

Sanayi üretimi ekim ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,9, geçen senenin aynı ayına göre de yüzde 5,7 oranında azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ekim ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 5,7, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin de bir önceki aya nazaran yüzde 1,9 oranında azaldığı öğrenildi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.
 
Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ekim ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 5,7 oranında azaldığı duyurulurken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin de ekim ayında bir önceki aya nazaran yüzde 1,9 düştüğü kaydedildi.
 
ARINDIRILMAMIŞ SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE DÜŞÜŞ
 
Buna göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin, ekim ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 4,1 düşüş sergilediği bilgisi paylaşılırken, bu dönemde 120,5 olarak hesaplanan endeksin, geçen senenin ekiminde de 125,7 seviyesinde bulunduğu hatırlatıldı.
 
SANAYİNİN ALT SEKTÖRLERİNDE AZALMA
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri değerlendirildiğinde, ekim ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinin bir önceki aya nazaran yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü yüzde 2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksinin de yüzde 1,2 oranında azaldığı açıklandı.
 
TAKVİM ENDEKSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ALT SEKTÖRLERİ
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerinde de madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinin, geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 6,1 oranında arttığı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin ise yüzde 1,2 oranında azalış yaşadığı anlaşıldı.
 
MEVSİM VE TAKVİM ENDEKSİNDEN ARINDIRILMIŞ ANA SANAYİ GRUPLARI
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarına bakıldığında ise ekim ayında bir önceki aya kıyasla en fazla artışın yüzde 12,4 ile yüksek teknoloji sektöründe gerçekleştiği, en fazla düşüşün ise yüzde 3,8 ile ara malı sektöründe görüldüğü ifade edildi.
 
BEKLENTİLER YÜZDE 4,7 ORANINDA AZALACAĞI YÖNÜNDEYDİ
 
AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan analistler, ekim ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 4,7 azalacağını bekliyordu. Analistler, söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 3,5, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin de aylık bazda yüzde 1,7 gerileyeceğini öngörüyordu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol