kapat ikonu

Sanayi şehrinden 'geri kazanım suyu' ile tasarruf

Kocaeli'de içme suyu kaynaklarının korunması için başlatılan ‘’Geri Kazanım Suyu Projesi’’ kapsamında, atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun sanayi kuruluşlarında kullanıldığı öğrenildi.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından (İSU) Genel Müdürü Ali Sağlık, Kocaeli'nin göç alan bir il olduğunu ve hızlı bir nüfus artışı yaşandığını ifade ederek, nüfusun her yıl 50 bin civarında arttığını, buna karşılık iklim değişikliği sebebiyle kaynakların veriminin, her yıl biraz daha düştüğünü ileri sürdü.
 
SU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
 
Su ihtiyacının arttığı şehirde, su kaynaklarının verimli kullanılması için çalışma başlattıklarına değinen Sağlık, 2014’te arıtma tesislerinde arıtılan ve denize veya alıcı ortamlara deşarj edilen suyun, yeni bir sistemden geçirdiklerini dile getirerek fabrikalarda kullanılabilir hâle getirdiklerini aktardı.
 
KÖRFEZ’DEKİ TESİSİN KAPASİTESİ BİR GÜNDE 45 BİN METREKÜP
 
Sağlık, Kocaeli'de şu anda 11 arıtma tesisinde geri dönüşüm projesiyle ilgili çalışma yürütüldüğü bilgisini paylaşarak, Körfez'deki tesisin günlük kapasitesinin yaklaşık 45 bin metreküp olduğunu açıkladı.
 
Sağlık, Kocaeli’de 2014’te kuraklık yaşandığını anımsatarak, o dönem Sapanca Gölü'nden sanayiye su verilip verilmemesi noktasında tartışmaların yaşandığından bahsetti. Tüpraş'ın da o dönem Sapanca suyunu kullananlardan olduğunu söyleyen Sağlık, Tüpraş’ın şu anda günde ortalama 40-45 bin metreküp arıtılmış geri kazanım suyu kullandığını bildirerek, Sapanca'dan artık kullanım suyu olarak su çekmediğini ifade etti.
 
SUYUN 3’TE BİRİ GERİ KAZANILIYOR
 
Sağlık, bunun haricinde diğer fabrikaların da bulunduğunu ileri sürerek, yaklaşık 10-12 tane tesisin, şu anda geri kazanım suyu kullandığını dile getirdi. Kocaeli’nin sanayi şehri olduğunu ve kentte sanayi tesislerinde yılda ortalama 45 milyon ton su kullanıldığını anlatan Sağlık, bu 45 milyon ton suyun yaklaşık 15 milyon tonunun, geri kazanım suyundan karşılandığına işaret ederek, yani üçte birinin geri kazanım suyundan elde edildiğini duyurdu.
 
GERİ KAZANIMLA 3 YILDA BİR YUVACIK BARAJI KADAR SU SANAYİYE KAZANDIRILDI
 
Üç yıllık bir zamana bakıldığında bir Yuvacık Barajı ettiğini öne süren Sağlık, Yuvacık Barajı'nın kapasitesinin de 51 milyon metreküp olduğunu belirterek, aşağı yukarı 3 yılda bir Yuvacık Barajı kadar sanayiye geri kazanım suyunun verildiğini ve Kocaeli'deki içme suyu üzerindeki su stresinin az da olsa azaltıldığını savundu.
 
50-60 MİLYON LİRALIK TASARRUF
 
Sağlık, yılda ortalama 50-60 milyon liralık bir tasarruf elde edildiğini vurgulayarak, denize ya da boşa aktarılan suyun sanayide kullanılmasının daha avantajlı olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol