kapat ikonu

Sanal kart nedir? Sanal kartın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Son zamanların trendi haline gelen sanal kart nedir, nasıl kullanılır? Sanal kartın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

  • Kredi
  • 28 Ekim 2019 11:21
  • Son Güncelleme: 28 Ekim 2019 11:23

Teknolojik gelişmeler bazı imkanları da artırmıştır. Artık birçok alışveriş ve para transferi mobil ya da internet bankacılığından yapılabiliyor. Son yıllarda internet alışverişi yükselen trendler arasında yer alıyor. Bu alışverişlerde en fazla dikkat edilen konu ise kredi kartlarının güvenli olup olmadığıdır. İnternet alışverişlerinde 3D Secure ile yapılan işlemlerin daha güvenilir olduğu düşünülüyor. Bu işlemde alışver sırasında SMS kodu istenir ve çekilecek miktar SMS onayıyla gerçekleşir. Sürekli internetten alışveriş yapanlar, sanal kredi kartı çıkarabilirler. Sanal kart limiti belirlenerek, daha güvenli bir internet alışverişi yapılabilir.

Sanal kart nedir?

Fiziksel bir kullanımı olmayan sanal kartta, tek kullanımlık ve çoklu kullanım seçenekleri mevcuttur. Mobil ya da internet bankacılığı üzerinden alınan sanal kartlar, hızlı bir şekilde açılıp, kullanılabilir.

Sanal kartın kullanım avantajları

Sanal kartın diğer harcama kartlarına göre pek çok avantajı vardır. Öncelikle bu kartlardaki en büyük avantaj, limitin ayarlanmasıdır. Dilediğini zaman da silebilirsiniz. Sanal kartlarda, kullanıcıların kimliklerinin ifşa olma olasılığı yoktur. Sanal kart hesabı için kullanım ücreti ödenmez ve istenildiği zaman silinebilir.

Sanal kart nasıl oluşturulur?

Sanal kart oluşturabilmek için herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek yoktur. Aynı zamanda internet ya da mobil bankacılık üzerinde de hesap açılabilir. Bu kartlar istenildiği zaman yine aynı yöntemlerle iptal edilebilir.

Sanal kartın dezavantajları

Sanal kartların avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunmaktadır. Sanal kartların fiziksel formu olmadığı için, yalnızca gereken durumlarda intenet üzerinden kullanılabilir. Bunların haricinde sanal kartların dezavantajı yoktur.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol