kapat ikonu

Samsung Note 7’nin neden patladığı ortaya çıktı

Merkezi Güney Kore olan dev teknoloji firması Samsung, Galaxy Note 7’nin aşırı ısınma sonrasında neden patladığını açıkladı. İşte Samsung Note 7 hakkında merak edilenler…

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan Samsung, bir süre önce aşırı ısınmadan dolayı patlayan akıllı telefonu Note 7’yle ilgili soruşturma raporunu kamuoyu ile paylaştı. Teknoloji tarihinin en en iyi cihazlarından biri olan ancak daha sonraki sorunları nedeniyle hayal kırıklığı yaratan Note 7’ler firma tarafından toplatılmıştı.
 
Şirket yönetimi bu sabah gerçekleştirdiği basın toplantısında Note 7’nin neden patladığını açıkladı. Açıklanan rapor doğrultusunda cihazın alev alma, patlama ya da aşırı ısınma kaynağı olarak bataryalarda ki imalat ve tasarım hataları gösterildi.
 
Uzun süredir devam eden araştırmalar neticesinde yaklaşık 30 bin Note 7 bataryası birtakım testlerden geçirildi. Bu testler sonucunda Galaxy Note 7 bataryalarının normalden geniş tasarlandığı ve bu nedenle elektrotlar arasında yeterli düzeyde yalıtım olmadığı tespit edildi. Dolayısıyla bataryaların sağ üst kısmında deformasyon oluştuğu gözlendi. Gerek Note 7’lere olan talep gerekse de tedarik süreci için üretilen bataryaların hzılı bir şekilde imal edilmiş olması üretim sürecini etkileyen olumsuz gelişmelerden en önemlileri olarak gösteriliyor.
 
Şirketin zararı 10 milyar doları bulabilir
 
Akıllı telefon üretimi noktasında dünya lideri olan Samsung şirketi, Galaxy Note 7’lerin üretimini durdurmuş ve piyasada bulunan yaklaşık 2,5 milyon cihazı toplatma kararı almıştı. Tüketicilerin bir kısmı bu çağrıya uyarak cihazları geri teslim ederken diğer yanı kullanmaya devam etmektedir.
 
Dünya devi Samsung’un 2016 yılı üçüncü çeyrek bilançosunda önemli bir zarar yol açan bu durumun zamanla 10 milyar doları bulabileceği iddia ediliyor.
 
Samsung gibi büyük bir teknoloji firmasının Galaxy Note 7 modellerinde bu denli bir hata yapması kullanıcılar tarafından hayal kırıklığına yol açtı. Ancak Samsung’un 2017 yılı içerisinde piyasaya süreceği Galaxy S8 modelinin Note 7 faciasını unutturması bekleniyor. Samsung, Note 7'de yaşanan mağduriyeti ortadan kaldırmak için yeni ürünlerini kullanıcı ile buluşturmaya hazırlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol