kapat ikonu

Samsun'a 25 milyon dolarlık termal yatırım yapılacak

Samsun'da termal yatırıma başlayan firma, Katarlı bir firma ile ortaklık kurunca, proje tutarını 25 milyon dolara çıkarttı.

  • Sektörel
  • 26 Ekim 2018 16:17
  • Son Güncelleme: 26 Ekim 2018 16:35
Samsun'un Havza ilçesinde termal yatırıma başlayan firmanın, Katarlı bir firma ile kurduğu ortaklığın ardından proje tutarını 25 milyon dolara yükselttiği öğrenildi.
 
Havza’da otel, devre mülk ve tatil köyü kompleksi yapan şirketin grup başkanı Mehmet Ali Doğan, özellikle son yıllarda termal sağlık turizmi alanında yoğun yatırım gerçekleştirdiklerini açıkladı.
 
‘’KRİZ SPEKÜLASYONLARI TÜRKİYE ÜZERİNDE OYNANAN BİR OYUNDUR’’
 
Doğan, son aylarda çıkan kriz spekülasyonunun ülke ekonomisinin gerçek parametrelerini yansıtmadığına işaret ederek, bunların tamamen dış unsurların Türkiye üzerinde oynadığı oyunlar olduğunu savundu. Yaşananlara rağmen, müteşebbisler olarak yatırımlara devam ettiklerini kaydetti. Doğan, Türkiye’nin fırsatlar ülkesi olduğunu öne sürerek, Türkiye’nin yatırım olanakları olan bir ülke olduğunu dile getirdi.
 
''SAĞLIK TURİZMİ, YANLIŞ UYGULAMALAR SEBEBİYLE TÜRKİYE’DE GELİŞEMEDİ''
 
Kendilerinin de istihdamı artırmak için yatırımlara devam ettiğini anlatan Doğan, bunlardan birinin de Havza'daki yatırım olduğunu hatırlattı. Doğan, termal sağlık turizminin, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini ifade ederek, bugüne kadar yanlış uygulamalar sebebiyle Türkiye'de gelişemediğini anlattı.
 
MERKEZLERDEN VERİM ALINAMAMASININ SEBEBİ
 
Termal merkezlerinin bugüne kadar şehir oteli şeklinde veya tek termal havuzlu yapıldığı bilgisini de veren Doğan, hastası, sağlıklısı aynı havuzdan faydalandığı için hasta olanların iyileşmediğini, sağlıklı olanların da hastalandığını öne sürerek, bu nedenle verim alınamadığı yönünde değerlendirmelerde bulundu.
 
‘’ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK’’
 
Doğan, termal alanda yapılan yatırımların ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını dile getirerek, yıllardır kıyıda yoğunlaşmış turizmi Anadolu'ya çekmek, hamam kültürü ile işletilen termal suları medikal tıp ile birleştirip termal turizm kapsamında pazar çeşitliğinin artırılacağına inandığını söyledi.
 
‘’TURİZM 12 AYA ÇIKACAK’’
 
Termal turizm sayesinde turizmi 12 aya çıkaracaklarını belirten Doğan, Havza’nın termal suyu ile ünlü olan bir ilçe olduğunu anımsatarak, fakat suyun, hamam kültürü ile kullanıldığını buradaki ‘’Havza Hattuşa’’ projesi sayesinde suyun daha bilimsel yönde kullanılacağını bildirdi.
 
''EN AZ BİN KİŞİYE İSTİHDAM''
 
Doğan, koruyucu ve önleyici sağlıkla ilgili yatırım yaparak bölgede en az bin kişiye istihdam yaratacaklarını aktararak, turizmin birçok sektörü ilgilendiren bir sektör olduğunu kaydetti.
 
100 MİLYON LİRADAN 25 MİLDON DOLARA
 
Projede Katarlı bir firma ile yatırım ortaklığı yaptıklarına dikkati çeken Doğan, projenin daha önce 100 milyon lira maliyetli olmasının ön görüldüğünü, ancak bu rakamın da revize edilerek 25 milyon dolara yükseltildiğini belirterek, tesisin ilk etabının 24 ay içinde tamamlanacağını açıkladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol