kapat ikonu

Saman fiyatları düşüşe geçti

Saman fiyatları bir dönem ikiye katlanmıştı. Alınan önlemler sonrasında ithalatla birlikte düşmeye başladı.

Saman fiyatları bir dönem ikiye katlanmıştı. Alınan önlemler sonrasında ithalatla birlikte düşmeye başladı.
 
Saman üretimi ülkenin hayvancılık sektörü açısından büyük önem taşıyor. Bu süreç içerisinde saman fiyatlarının giderek yükselmesi çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bu konuda üreticilerin şikayetleri dikkate alınarak yeni çalışmalar yapıldı. Gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde saman fiyatlarını düşürmek adına ithalat sistemi hayata geçirildi.
 
İthalat sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte hızla yükselen fiyatlar hızlı bir şekilde kontrol altına alındı ve fiyatların beklentilerinde üzerinde bir düşüş yaşadığı tespit edildi. Süreç hakkındaki ilk ithalat çalışmasının İzmir limanından gerçekleştirildiği gündeme geldi. Ürün sevkiyatı sırasında miktarın ilk aşama için 9 bin ton olarak belirlenmesine karar verildi.
 
Türkiye'de saman fiyatlarının hızlı bir şekilde artma sebepleri incelemeye alındı. Bu incelemeler sonrasında saman üreticilerinin yıllar içerisinde giderek azaldığı ve ardından yazın yaşanan kuraklık sebebiyle üretimlerin beklenenden çok daha az olmasından dolayı bu tür bir düşüşün yaşandığı öğrenildi. fiyatların tırmanışını durdurmak adına gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde bu konuda önemli adımlar atıldı. Atılan adımların son derece başarılı olması dikkatlerden kaçmadı. Aynı durumun geçtiğimiz yıllarda da yaşandığını ve bu konunun hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlar arasında adeta bir krize döndüğünü ifade edildi. Durumun krize dönmemesi adına erkenden gerekli önlemler alındı ve çalışmalar sonuç verdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol