kapat ikonu

Salda Gölü ve kayak merkezinde 12 ay turizm hedefi

Burdur'un Yeşilova kentindeki beyaz kumsalı ve turkuaz suyunun berraklığıyla tüm dikkatleri üzerine çeken Salda Gölü ve kayak merkezinde, yaz kış turizmin canlı tutulması için çalışma yürütülüyor.

  • Gündem
  • 06 Şubat 2019 20:59
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2019 21:03
Gazetecilere konuşan Burdur Valisi Hasan Şıldak, kentin geniş bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade ederek, Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezi ile Burdur’un özel bir konumu olduğunu dile getirdi. Özellikle sömestir tatilinde kayakseverlerin ve gölü görmek için gelen misafirlerin sayısının arttığına dikkati çeken Şıldak, göl kenarından başlayıp kayak merkezine kadar ilerleyen bir teleferik projesinin peşinde olduklarını belirterek, bununla ilgili fizibilite çalışmalarını yürüttüklerini açıkladı.
 
ÇALIŞMALARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ 2019 YILI İÇERİSİNDE TAMAMLANMIŞ OLACAK
 
Şıldak, 12 aya yaygın, bölge insanının yararlanabileceği onlar için istihdamı artıracak projeler geliştirmek için çalıştıklarını bildirerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da açıkladığı gibi Salda Gölü çevresinde çok kapsamlı çalışmalar yürütüldüğü bilgisini paylaştı. Bu çalışmaların 2019 yılı içinde büyük bir bölümünü tamamlanmış olacağına işaret eden Şıldak, millet bahçesinin de bunların arasındaki en önemli projelerden biri olacağını öne sürerek, Millet Bahçesi'yle Salda Gölü ve çevresinin çevre değerlerinin sürdürülebilirliği ve korunarak turizme kazandırılmasının bakanlığın önceliği olduğunu ve bu kapsamdaki çalışmaları hızla ve büyük bir ciddiyetle sürdürdüklerini aktardı.
 
PROJE İLE GÖLÜN KORUNMASI KALICI HÂLE GETİRİLECEK
 
Şıldak, Salda Gölü ve çevresinde uygulamaya konacak 'Özel Çevre Koruma Bölgesi' düzenlemesiyle birlikte gölün korunmasının kalıcı hâle getirileceğine dikkati çekerek, bunun yanında buraya gelen ziyaretçilerin de en iyi şekilde hizmet almalarını ve günü birlik ihtiyaçlarının göl kenarında karşılamalarını hedefleyen bir rota üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bakan Kurum’un da açıkladığı gibi göl kenarında gezinti, yeme içme, bisiklet ve yürüyüş yolları, kamp alanları gibi farklı etkinlik imkânlarını bir arada sunacak kapsamlı ve farklı projelerin yürütüleceğinden bahseden Şıldak, valilik olarak bütün destekleri ve iş birliğini ortaya koyup heyecanla bu süreçleri takip ettiklerine dikkati çekerek, projelerin düzenli, kalıcı, temizliği ve çevre değerlerini koruyucu, insanların ihtiyaçlarını karşılayan boyutlara sahip olacağını öne sürdü. Şıldak, ziyaretçilerin ibadetlerini yapabilecek bir mescide de kavuşacağını müjdeleyerek, otopark imkânının da olacağını, yeme içme ve göle girme ihtiyacının da rahatlıkla karşılanabileceğini vurguladı.
 
Salda’yı ziyaret edenlerden Sibel Ertürk adında bir vatandaş, Bodrum'dan geldiğini, buranın cennetten bir köşe olduğunu öne sürerek, buraya âşık olduğunu söyledi. Türkiye'nin her yerinin çok güzel olduğunu, fakat burasının ayrı bir güzel olduğunu kaydeden Ertürk, burada olmaktan ötürü kendini çok şanslı hissettiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol