kapat ikonu

Sahte ürün ve aldatıcı reklama sıkı markaj

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, kurulan komisyonla birlikte günde 3 saate yakın geleneksel ve sosyal medyadaki reklamların takip edileceğini bildirdi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, aldatıcı, yanıltıcı ve tüketicinin bilgisizliğini kullanan reklamlara karşı verilen mücadele bakımından bazı sağlık ürünleri için Reklam Kurulu'na yapılan şikâyetlerin kurul tarafından incelendiğini belirterek, ilgili firmalara cezalar verilmeye başlandığını açıkladı.
 
Koçal, Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir'de federasyona bağlı dernek ve şubelere bir bildiri gönderdiklerini ifade ederek, buralardan televizyon, yazılı medya ve sosyal medyada tüketiciyi aldattığına inandıkları reklamları tespit etmelerini istediklerini anlattı. Özellikle gıda destek ürünü olarak Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izinli ürünlerin 'tedavi edici sağlık beyanları' içermesi üzerine birçok reklamın aldatıcı olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Koçal, son dönemde yanıltıcı ve aldatıcı reklamlara yönelik ciddi mücadele verdiklerinin altını çizdi.
 
KANSERE İYİ GELEN ÜRÜN TESPİTİ YAPILDI
 
Son birkaç yıldır aldatıcı reklamların, televizyon ve yazılı basından daha çok sosyal medya mecralarında yayımlandığını ifade eden Koçal, Türkiye’de bazı sosyal medya sitelerinin 45 milyona ulaşan kullanıcıları bulunduğu bilgisini paylaşarak, sosyal medyada kanseri ve tüm hastalıkları iyi ettiğini iddia eden ürünlerin tespitinin yapıldığını duyurdu. Koçal, büyük illerdeki dernek yöneticilerinin ve üyelerin de katılımıyla aldatıcı reklamları izleyen bir komisyon kurulduğuna işaret ederek, komisyon üyelerinin günde 3 saate yakın geleneksel ve sosyal medyadaki reklamları takip ettiğini aktardı.
 
TÜKETİCİYİ ALDATAN REKLAMLARA GEÇİT YOK
 
Özellikle sosyal medyadaki aldatıcı, yanıltıcı reklamlar ile bazı markaların taklit edildiği sahte ürünlerin tespit edildiğini anlatan Koçal, televizyon, sosyal medya ve yazılı medyada bulunan ve tüketiciyi aldattığı tespit edilen reklamların Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na bildirildiğini vurgulayarak, tüketiciyi aldatan reklamlara geçit vermeyeceklerini söyledi.
 
TÜKETİCİ LEHİNE KARAR ÇIKMAYA BAŞLADI
 
Koçal, bu anlamda son olarak internet ve çeşitli televizyon kanallarında, cilt bakımı gibi bazı sahte kozmetik ürünlerinin reklamlarının şikâyet edildiğini dile getirerek, bu başvuruların ardından şikâyet konusu ürünlerle ilgili reklamlarda bulunan bilgilerin gerçeği yansıtmadığı ve tüketicileri aldatmaya yönelik olduğu yönünde karar verilmeye başlandığını açıkladı. TÜDEF’in tüketicinin reklamlar konusunda güvenini sarsan en önemli konunun, tıp doktorlarının ve doktor görünümlü diş hekimlerinin 'onaylı, test edildi-onaylandı' türü ifadeler olduğunu belirlediğini anlatan Koçal, diş hekimlerinin tavsiyesi, tıp branş meslek derneği adı altında faaliyet gösteren derneklerin yalnızca bir ürüne onay vermelerinin tüketicinin bilim insanlarına olan güvenini sarstığını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol