kapat ikonu

Sahte fatura ve dekontlara dikkat!

Naylon faturacı son dönemlerde yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde sahte fatura ve dekontları kullanarak çeşitli hilelere başvurmaya başladı.

Naylon faturacı son dönemlerde yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde sahte fatura ve dekontları kullanarak çeşitli hilelere başvurmaya başladı.
 
Maliye Bakanlığı tarafından uzun süredir kayıt dışı ekonomiyi engellemek ve bu konuda mücadele etmek amacıyla bazı önlemler alınmıştı. Alınan bu önlemler sonrasında sahte faturaların kullanımını engellemek adına denetimlerin artırıldığı ifade edilmişti.
 
Son dönemlerde naylon faturacıların akla gelmeyen birtakım yöntemler kullanmaya başladıkları tespit edildi. Buna göre sahte faturalarla birlikte kişilerin sahte havale yaptıklarını iddia ettikleri ve bu sayede sahte ithalat belgesi bastırarak dekontları sisteme sokmayı başardıkları ortaya çıkmıştı. Dolandırıcılık sistemlerinin son dönemlerde bu kadar çok gelişmeleri dikkat çekerken vatandaşların noterde bile kandırıldıkları ortaya çıktı.
 
Örnek vermek gerekirse araç satış işlemleri sırasında alıcıların sahte dekontlarla birlikte paranın hesaba geçtiğini kanıtladıkları ancak işlemlerin sahte olmasından dolayı böyle bir işlemin gerçekleşmediği belirlendi. Bu durumda Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir inceleme daha başlatıldı. Bu inceleme ile birlikte pek çok sahtecilik işleminin gerçekleştirildiğini de ortaya koymuş oldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol