kapat ikonu

Sahte Altın Tehlikesine Dikkat Edin!

Düğün sezonunun açılması ile birlikte altın sezonu da başladı. Ancak son dönemlerde sahte altın tehlikesi ortaya çıkmaya başladı.

Yaz aylarının giderek yaklaşması düğün sezonunun açılmasına neden oldu. Altın sektöründe ciddi bir talep patlamasının yaşandığı öğrenildi. Düğün mekanları şimdiden doluluk oranlarına ulaştı. Bunun üzerine düğün sezonu denilince akla gelen altınlar satın alınmaya başlandı. Düğün sezonunda bir inceleme yapıldığı zaman harcamaların yüzde 30'luk bir kısmının takı ve mücevherler için kullanıldığı belirlendi.
 
Sahte Altınlar Artış Gösterdi
 
Düğün sahipleri son yıllarda en çok sahte altınlardan dolayı mağduriyet yaşamaya başladılar. Altın fiyatlarında artış yaşanması kişileri farklı alternatiflere itiyor. Bunun için dolandırıcılar durumu değerlendirerek sahte altın üretmeye başladılar. el altından satılan altınların sahte olma olasılığının son derece yüksek olduğu ifade ediliyor.
 
Yetkililer bu durumda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundular. altınların bu süreçte mutlaka kuyumculardan faturalı bir şekilde alınması gerektiğini ifade ettiler. Alınan kuyumcuya da dikkat etmek gerekiyor. Bu kuyumcunun vergi levhasının olup olmadığını incelemek gerekiyor.
 
Hem yatırım hem de hediye amaçlı kullanılan ve günden güne değerlenen altınların sahtesinin çıkması kuyumcuları da mağdur etmeye başladı. Sahtekarlar tarafından merdiven altı işletmelerde üretilen altınlar çoğu kuyumcu tarafından anlaşılmıyor. Bazı durumlarda birebir taklidinin yapılması kuyumcuları zor duruma soktu. Yetkililerin şüpheli gördükleri ve emin olamadıkları altınların analizini detaylı bir şekilde yaptırmak için ayar evlerine göndermeleri gerekiyor. Uzun bir süreçten bahsedildiği için vatandaşların alım işlemlerinde daha dikkatli olmaları gerekiyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol