kapat ikonu

SAHA ürün ve kabiliyetleriyle yurt dışı pazarlara açılacak

Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi olarak gösterilen Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul), ürün ve kabiliyetleriyle yurt dışı pazarlara açılmayı bekliyor.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA) İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kümelenmenin 2018'deki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
SAHA İSTANBUL 2018’İ 314 FAALİYETLE NOKTALADI
 
Savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında Türkiye’nin teknolojik dönüşümü ile millî teknoloji hamlesine destek vermek için çalışan SAHA İstanbul’un, 2018 yılını 314 faaliyetle noktaladığını ifade eden Haluk Bayraktar, yönetim ve ekibinin, Türkiye’nin teknolojik gelişimi için adeta gece gündüz demeden bir toplantıdan diğerine koşarak geçtiğimiz yılı geride bıraktığını söyledi.
 
SAHA, YURT DIŞINA AÇILACAK
 
Bayraktar, bu kapsamda SAHA ekibinin geçen yıl 116 firma ziyareti ve toplantı yaptığı bilgisini paylaşarak, 76 kez de kamu, kurum ve üniversitelere ziyaretler gerçekleştirerek, toplantılara katıldığını bildirdi. 11 kez yönetim kurulu, 21 kez komite, 13 kez proje ve 20 kez de SAHA EXPO toplantıları gerçekleştirdiklerini dile getiren Bayraktar, yıl içinde 9 defa yabancı delegasyonlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldiklerini kaydederek, 14 adet SAHA İstanbul etkinliğinin düzenlendiğinden bahsetti. Bayraktar, buna ek olarak 24 defa düzenlenen etkinliklere iştirak ettiklerini belirterek, yurt çapında 8 fuara katıldıklarını aktardı. Türkiye’nin savunma sanayisinde ihracatçı ülkeler konumuna gelmesi adına güçlerini yurt dışına taşıyacaklarını vurgulayan Bayraktar, önümüzdeki dönemde SAHA İstanbul olarak yurt dışında da fuarlara katılmayı hedeflediklerini bildirdi.
 
GEÇEN YIL ÜYE SAYISI 342’YE ÇIKTI
 
Bayraktar, geçtiğimiz sene yeni katılımlarla birlikte üye sayılarının 342'ye çıktığına işaret ederek, millî ve yerli teknolojinin gelişimi için geçen sene birçok ikili görüşme, çalıştay ve sektör temsilcileriyle toplantılar yaptıklarını ve bu çalışmalar esnasında kritik millî sistemlere de destekler verdiklerini söyledi.
 
TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİSİNDE ULAŞTIĞI GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİ GÖSTERME FIRSATI
 
Geçen sene en dikkati çekici faaliyetlerinin 135 kurum ve şirketin katılımıyla gerçekleştirdikleri SAHA EXPO 2018 olduğuna dikkati çeken Bayraktar, fuarda yerli üretim kabiliyetlerinin ortaya konulduğunu savunarak, yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilere Türkiye’nin savunma sanayisinde ulaştığı gelişmişlik düzeyini gösterme, birebir anlatma fırsatı yakaladıklarını bildirdi. Bayraktar, fuar kapsamında yurt içinde yeni iş birliklerine, yurt dışında ise yeni pazarlar için sanayicilere açılım sağladıklarını anlatarak, birlik olunduğunda, Türk savunma sanayinin millîleştirilmesi hamlesine önemli katkılar sağladıklarını ve dünyanın önemli ülkeleri arasında yer alabileceklerinin tecrübesini yaşadıklarını aktardı.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol