kapat ikonu

Sağlıksız gıdaların reklamlarına yasak

Çocuk programlarında sağlıklı olmayan, çocukların tüketmesi istenmeyen şekerleme, cips gibi fazla yağlı, şekerli gıdaların reklamlarına yasak getirildi.

Gaziantep'teki temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarında "abur cubur" diye tabir edilen ve aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamının yapılmasına yasak getiren yönetmelik ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
BAKANLIĞIN GÖREVİ ÇOCUKLARIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ KORUMAK
 
Pekcan, bakanlığın en önemli görevlerinden birinin tüketicilerin, özellikle de hassas tüketici denilen çocukların can ve mal güvenlikleriyle ekonomik çıkarlarını korumak olduğunu hatırlatarak, bu kapsamda söz konusu düzenlemeyi hayata geçirdiklerini kaydetti.
 
FAST FOODLARDA MENÜLERİN YANINDA VERİLEN OYUNCAK UYGULAMASI SON BULACAK
 
Sağlıklı olmayan, çocukların tüketmesini istemedikleri şekerleme, cips gibi fazla yağlı, şekerli gıdaların reklamlarına çocuk programlarında yasak getirildiğini anlatan Pekcan, bu tip gıdaların üzerinde çizgi film karakterlerinin kullanılmasının önüne geçildiğini belirterek, fast food restoranlarında sunulan, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaları içeren menülerin yanında oyuncak verilmesi şeklindeki uygulamaların da son bulacağını dile getirdi.
 
BU KONUYA ‘’ANNE, ANNEANNE’’ GÖZÜYLE YAKLAŞILIYOR
 
Pekcan, çocukları özendirecek bu tür uygulamalara karşı da önlemler almaya çalıştıklarını anımsatarak, konuya "anne" hatta "anneanne" gözüyle yaklaştıklarını, bu karardan annelerin de memnun olacağını savundu.
 
TÜRKİYE’DE İLK KEZ YASAL DÜZENLEMEYLE BU UYGULAMALAR YASAKLANDI
 
Bu düzenlemenin hayata geçmesi için 6 ay geçiş zamanının bulunduğunu hatırlatan Pekcan, bu konuda herhangi bir kısıtlamanın bulunmadığına değinerek, bunun yalnızca bakanlığın kendi görüşü ve uygulaması olduğunu dile getirdi. Pekcan, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdalar konusunda kamuoyunun farkındalığını artırmak ve özellikle çocukları ve gençleri bu tür gıdalardan uzak tutup sağlıklı beslenme alışkanlığını aşılamak için bu tarz politika geliştirdiklerini anlatarak, değişikliğin yürürlüğe girmesiyle beraber, çocuklara yönelik radyo-televizyon kanallarının ve çocuk programlarının yanında çocuklara özel tasarlanan gazete, dergi gibi süreli yayınlarda ve münhasıran çocuklara yönelik hazırlanan sosyal medya uygulamaları, oyunlar ve internet mecrasında yayınlanan bu tür ürünlerin reklamlarının Türkiye’de ilk kez yasal düzenlemeyle yasaklandığını vurguladı.
 
AYKIRI DAVRANANLARA CEZA
 
Bakan Pekcan, yeni düzenlemeyle birlikte gıdaların satışını artırmaya yönelik faaliyetler kapsamında, söz konusu ürünlerle beraber, muhtelif çıkartma, "taso", "chippara", "parapuan" gibi çocukların ilgisini çeken hiçbir ürün veya hediyenin de verilmeyeceğini anlatarak, bu düzenlemeye aykırı davrananlar hakkında reklamın veya promosyonun yayınlandığı mecraya göre başlatılacak incelemenin ardından aykırılığın tespiti hâlinde 8 bin 546 Türk lirası ile 341 bin 921 Türk lirası arasında idari para cezasının uygulanacağını duyurdu.
 
İhlalin tekrarı hâlinde Reklam Kurulu cezayı 10 katına kadar artırabilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol