kapat ikonu

Sağlık turizminden 4,4 milyar dolar kazanç

Ülkeyi tıbbi sebeplerle ziyaret edenlerin sayısı 5 yılda yüzde 62 arttı. Bu sayede 4,4 milyar dolar gelir elde edildi.

Sağlık turizminden 4,4 milyar dolar kazanç
 
Ülkeyi tıbbi sebeplerle ziyaret edenlerin sayısı 5 yılda yüzde 62 arttı. Bu sayede 4,4 milyar dolar gelir elde edildi.
 
Türkiye, sadece sahilleri ve tarihi yerleriyle değil, sağlığa yaptığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. Ülkeyi tıbbi nedenlerle ziyaret edenlerin sayısı 5 yılda yüzde 62 arttı. Bu kalemde 4.4 milyar dolar gelir elde edildi.
 
Türkiye, sağlık turizminde de dikkat çekmeyi başarıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından edinilen bilgilerde, sağlık ve tıbbi sebeplerle 2013-2017 döneminde toplam 1 milyon 852 bin 975 kişi Türkiye’yi ziyaret etti.
 
SON 5 YILDA SAĞLIK TURİZMİNDE ARTIŞ YAŞANDI
 
Sağlık ve tıbbi sebeplerden Türkiye’ye gelenlerin sayısı, 5 yılda yüzde 62 artarak, 433 bin 292’ye kadar yükseldi. 2013 yılında ise 267 bin 461 kişi Türkiye’yi bu sebeplerden dolayı ziyaret etmişti. Türkiye’yi sağlık turizmi kapsamında ziyaret edenlerin sayısı bu yılın ilk yarısında ise 274 bin 62’yi bulurken, ülkenin sağlık turizminden son 5 yılda elde ettiği gelir de artış gösterdi.
 
BU YILIN İLK YARISINDA 590 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ
 
2013-2017 döneminde Türkiye’nin sağlık ve tıbbi sebeplerle gelen ziyaretçilerden elde ettiği gelirin, toplam 4,4 milyar dolar olduğu belirtildi. Söz konusu gelirin 5 yılda yüzde 36,5 arttığı ve geçen yıl 1 milyar dolar olduğu öğrenildi. 2013’te ise yaklaşık 747,6 milyon dolar seviyesindeydi. Türkiye’ye sağlık ve tıbbi sebeplerle ziyaret edenlerden elde edilen turizm geliri, bu yılın ilk yarında ise yaklaşık 590,1 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, sağlık turizminin ülke için gelişim potansiyeli en yüksek turizm türlerinden biri olduğunu ifade etti.
 
GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 17 ARTTI
 
Bağlıkaya, Türkiye’nin kitle turizminde elde ettiği başarıyı katma değeri yüksek turizm çeşitleriyle zenginleştirme yolunda önemli adımlar attığını ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük İcraat Programı’nda ve Kültür ve Turizm Bakanı’nın açıklamalarında sağlık turizmiyle ilgili çizilen vizyonun turizm sektör temsilcilerini motive ettiğini dile getirdi. Geçen yıl Türkiye’ye tıbbi tedavi nedenlerinden dolayı gelen yabancı ziyaretçilerden elde edilen gelirin 1 milyar doları aştığını anımsatan Bağlıkaya, sağlık turizminden elde edilen gelirin bu yıl da artmaya devam ettiğini, yılın ilk yarısında tıbbi tedavi amaçlı gelen ziyaretçilerden elde edilen turizm gelirinin ise geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 17 arttığını açıkladı.
 
Bağlıkaya, sözlerini bitirirken, bu yılın ikinci yarısında bu alanda yaşanacak artışla birlikte tıbbi tedavi amaçlı gelen ziyaretçilerden elde edilen turizm gelirinin 1,5 milyar dolar seviyesine yaklaşmasını beklediklerini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol