kapat ikonu

Sağlık turizminde 5 yılda hedef 10 milyar dolar

Bakan Koca, sağlık turizminde 5 yıl içinde 10 milyar dolar gelire ulaşılacağına inandığını söyledi.

  • Gündem
  • 09 Kasım 2018 16:17
  • Son Güncelleme: 09 Kasım 2018 16:28
Sağlık turizminde son 10 yılda ciddi bir ivme yakalandığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, potansiyelin de altında olunduğunu ifade ederek, 5 yıl içinde 10 milyar dolar gelire ulaşılacağına inancının tam olduğunu dile getirdi.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık turizminde son 10 yılda ciddi bir ivme yakalandığını ancak sağlık hizmetlerinde gelinen seviyenin baz alındığında, Türkiye’nin potansiyelin de altında kaldığını yineleyerek, kapasiteyi tam olarak ortaya koyup gelirlerin katbekat artırılmasının hedeflendiğini vurguladı. Koca, 5 yıl içinde 10 milyar dolar gelire ulaşılacağına inandığını aktardı.
 
SAĞLIK TURİZMİ ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR
 
Türkiye'nin sağlık stratejileri içinde sağlık turizminin önemli bir yer tuttuğunu belirten Bakan Koca, bu doğrultuda önemli çalışmaların hayata geçirildiğini açıkladı. Koca, Türkiye'de sunulan sağlık hizmetinin hem uygun fiyatlı hem de son derece kaliteli olduğunu dile getirerek, sağlık turizminde son on yılda ciddi bir ivme yakalandığını ancak sağlık hizmetlerinde gelinen nokta düşünüldüğünde potansiyelin çok altında kalındığını öne sürdü.
 
GELİRLERİN KATBEKAT ARTITILMASI HEDEFLENİYOR
 
Sağlık turizminde gelirin yılda bir buçuk milyar doları bulmadığından bahseden Koca, Türkiye’nin kapasitesini tam olarak ortaya koyarak sağlık turizmi gelirlerinin katbekat arttırılması yönde hedef ve çalışmaların yürütüldüğünü anlattı. Bakan Koca, yürütülen çalışmalarla 5 yıl içinde 10 milyar dolar gelire ulaşılacağını inandığını bildirdi.
 
GELİR SEVİYESİ YÜKSEK ÜLKELERDEN DE TURİST GELİYOR
 
Fahrettin Koca, sağlık turizminde Türkiye'yi tercih eden ülkelerin Irak, Azerbaycan, Almanya, Gürcistan ve Rusya olduğunu anımsatarak, yalnızca komşu ülkelerden değil, uzak coğrafyalardan, gelir seviyesi yüksek ülkelerden de turistin geldiğine dikkati çekti.
 
‘’ŞEHİR HASTANELERİ BÜYÜK ATILIM GETİRECEK’’
 
Bunun için hedef ülkelerle ikili iş birlikleri geliştirildiğini dile getiren Koca, bugünkü tablonun, başlıca özel hastanelerin bireysel gayretleri ile gerçekleştiğinin altını çizdi. Koca, kamu desteği ise sınırlı kaldığını, özellikle Şehir Hastaneleri’nin bu konuda büyük bir atılım getireceğine işaret ederek, sağlık turizmini bir devlet politikası hâline getirmek istediğini aktardı. Kamu ve özel sağlık sektörü motive edecek çeşitli teşvik modellerinin geliştirilerek bu alandaki potansiyelin daha üst seviyelere çıkartılması gerektiğini söyleyen Koca, bir yandan tanıtım, diğer yandan da kurumların standardizasyonunun gerekli olduğunu ifade etti.
 
SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN TANITIMI DEVLET ELİYLE GERÇEKLEŞECEK
 
Hem bunu gerçekleştirecek hem de yurt dışı hastalara güvence oluşturacak, sağlık amaçlı seyahatleri kolaylaştıracak ‘’Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ).’’ adında bir yapının kurulduğuna işaret eden Koca, kurumsal yapılanması devam eden şirketin, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin aracılık faaliyetlerinde bulunacağını duyurdu. Koca sözlerinin sonunda ise, şirketin sağlık sektörünün tanıtımının devlet eliyle gerçekleştirileceğini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol