kapat ikonu

Rüzgâr enerjisinde 8 bin megavatlık kapasite hedefleniyor

TÜREB Başkanı Ataseven, sektörün heyecanla beklediği kapasite artışları ile ilgili kararın açıklanması durumunda, rüzgârda şu anda 7 bin 400 megavat olduğu tahmin edilen kurulu gücün 2019'un sonunda 8 bin megavatı aşacağını bildirdi.

Yazılı açıklama yapan Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye rüzgâr enerjisi sektörünün geçen sene hazırlıklar ve izin süreçleri ile geçirdiğini anımsatarak, sektörün heyecanla beklediği kapasite artışları ile ilgili kararın bu yılın ilk üç ayı içinde açıklanması durumunda, rüzgârda şu anda 7 bin 400 megavat olduğu tahmin edilen kurulu gücün 2019'un sonunda 8 bin megavatı aşacağını savundu.
 
BU SENE 2020’DEKİ ÇERÇEVESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARLA YOĞUN GEÇECEK
 
Türkiye rüzgâr enerjisi sektörünün 2019 vizyonu ve beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ataseven, bu senenin sektörün 2020'deki çerçevesine yönelik çalışmalarla yoğun geçeceğini ifade ederek, bu yıl da sektörde yüksek performans beklendiğini bildirdi. Ataseven, geçtiğimiz yıl ekonomide yaşanan dalgalanmaların proje finans maliyetlerini artırdığına dikkati çekerek, ancak dalgalanmalara karşın rüzgâr sektörü ve rüzgâr sanayisinin büyümeyi sürdürdüğünü söyledi.
 
‘’YEKA 1’’ 29 EYLÜL’DE İLAN EDİLDİ
 
Ataseven, rüzgâr yatırımcısının belirsizlik gördüğü alanlarda riske girmek istemediğini, yeni hamleler de yaparken daha temkinli ve dikkatli olmaya gayret gösterdiğini anlatarak, rüzgâr sektörü için 2018 yılının hazırlıklar ve izin süreçleri ile geçtiğini belirtti. 2017 senesinde gerçekleşen yarışmaları kazanan projelerin ön lisans ve inşaat izin süreçlerinin tamamlanma sürecine girdiğine dikkati çeken Ataseven, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) 1 projesinin nihai alanlarının 29 Eylül’de resmen ilan edildiğini kaydetti.
 
24 AY İÇİNDE İZİNLER ALINIP, LİSANSLAMA SÜRECİNE GEÇİLECEK
 
Gelinen noktada 294 megavat Edirne’de, 406 megavat Kırklareli'nde, 160 megavat ve 90 megavat olarak iki ayrı alanda Sivas’ta ve 50 megavat Eskişehir’de proje sahalarının netleştirildiğini vurgulayan Ataseven, ön lisansın ocak sonuna doğru verilmesinin beklendiğini aktararak, sonrasında 24 ay içinde izinlerin alınıp, lisanslama sürecine geçileceğini ve her bir projenin 36 aylık süre içinde işletmeye alınacağını duyurdu.
 
RÜZGÂR ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN BEKLENTİLERİ
 
Ataseven, geçen senenin ilk yarısında 140 megavatlık santrallerin işletmeye alındığının altını çizerek, ikinci yarısında verilerin netleşmemekle birlikte 300 megavatlık santralin devreye girmesinin beklendiğini duyurdu. Geçen sene toplamda 400-450 megavatlık bir santralin işletmeye alınmasının beklendiğini hatırlatan Ataseven, sektörün heyecanla beklediği kapasite artışları ile ilgili kararın bu senenin ilk üç ayı içinde açıklanması hâlinde, rüzgârda şu anda 7 bin 400 megavat olduğu tahmin edilen kurulu gücün 2019'un sonunda 8 bin megavatı aşacağını yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol