kapat ikonu

Rusya'ya ihracatta 'etiket' dönemi genişletiliyor

Rusya tarafından 2016 yılında ithal kürklü mantolar için başlatılan etiket uygulamasının önümüzdeki yıl genişletileceği öğrenildi.

Rusya'nın 2016'da ithal kürklü mantolar için başlattığı "etiket" uygulamasını, önümüzdeki yıldan itibaren ayakkabı, tekstil, tütün ve ilaç sektörü ürünleriyle genişleteceği bildirildi.
 
RUSYA’YA KÜRKÜ MANTOLARDA YASAL ÜRÜN MİKTARI 10 KAT ARTTI
 
Ticaret Bakanlığı tarafından tüm ihracatçı birliklerine gönderilen yazıda, Rusya'nın kürklü mantolar için etiket uygulamasının pilot olarak 2016 Temmuz'da başlatıldığı anımsatıldı. Etiket uygulamasıyla Rusya'da 1 yıl içerisinde kürklü mantolarda yasal ürün miktarının 10 kat arttığı vurgulanırken, Rusya'da 2015 yılında 300 bin kürklü manto satıldığı, rakamın uygulama sonrası 2017 yılında 2 milyona çıktığı belirtildi.
 
UYGULAMA NEYİ AMAÇLIYOR?
 
Uygulamayla birlikte Rusya'nın yasal ve kaliteli ürünleri satın alabilmesi, tüketici haklarının korunması, insan sağlığının korunması, rekabetçiliğin artması, "beyaz piyasanın" büyümesi, lojistik zincir boyunca eşyanın takibi, maliyet optimizasyonu, "gri piyasanın" azaltılarak verimliliğin artırılması, gümrük ve vergi gelirlerinde artış sağlanması ile mal piyasasının gözetiminin amaçlandığı duyuruldu.
 
ETİKETİ OLMAYAN ÜRÜNLER ÜLKEYE GİREMİYOR
 
Uygulama kapsamında Rusya'nın ithal ettiği kürklü mantoların üzerinde bulunan etikette ürünün nerede üretildiği, hangi yollardan ülkeye geldiği gibi bilgiler yer alırken, etiketi olmayan ürünlerin ise ülkeye girişine izin verilmiyor.
 
ÖNÜMÜZDEKİ YILDAN İTİBAREN DİĞER ÜRÜNLERİ DE KAPSAYACAK
 
Sistemin önümüzdeki yıl itibarıyla diğer ürünleri de kapsaması planlanırken, buna göre kürklü mantoların yanı sıra ayakkabı ithalatında da 1 Temmuz 2019'da uygulanmaya başlayacak etiket sistemine tekstil ve tütün ürünlerinde 1 Aralık 2019'da geçileceği, ilaç ithalatında ise 2020'de geçilmesi hedefleniyor.
 
RUS HÜKÛMETİ ETİKET UYGULAMASINI TÜM ÜRÜNLERE YAYMAK İSTİYOR
 
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, Türkiye'nin deri ve deri mamullerinde en önemli ihraç pazarlarından birinin Rusya olduğunu dile getirerek, Rusya'nın bavul ticaretinden kaybının yaklaşık 1,8 milyar dolar olarak hesaplandığını aktardı. Zandar, Rus hükûmetinin 2024'e kadar etiket uygulamasını bütün ürünlere yaymak istediğini anlattı.
 
ETİKET UYGULAMASI İLE KAYIT DIŞI İHRACAT AZALACAK
 
Söz konusu etiketin ürünü ithal edecek Rus firmasından geleceği bilgisini paylaşan Zandar, bu etiketin ürünün kutusuna veya üzerine yapıştırılacağını söyledi. Zandar, bu uygulamayla Türkiye’den giden ürünlerin otomatik olarak kayıt altına alınacağına dikkati çekerek, bu yüzden uygulamanın kayıt dışı ihracatı azaltacağını ve Türk ihracatına olumlu katkı sağlayacağını savundu.
 
Zandar, bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde Ege İhracatçı Birlikleri binasında Rusya'dan gelen uzmanlarla bir seminer düzenleyeceklerini de açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol