kapat ikonu

Rusya'ya ihracat yüzleri güldürüyor

Türkiye'den Rusya'ya geçen sene gerçekleşen ihracat, önceki yıla nazaran yüzde 27 yükselerek 3 milyar 453 milyon dolara ulaştı. Belirtilen dönemde yapılan dış satımda 659 milyon 526 bin dolarlık yaş meyve sebze ürünleri gönderildi.

  • Sektörel
  • 16 Ocak 2019 15:15
  • Son Güncelleme: 16 Ocak 2019 15:47
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya’ya 2018’de yapılan toplam ihracatın miktarda yüzde 39, değerde de yüzde 19'unu yaş meyve sebzenin oluşturduğunu ifade ederek, Rusya’nın Türkiye'nin önde gelen ticaret partnerlerinden biri olduğunu anımsattı. Yaş meyve sebze ihracatında da Rusya’nın en önde gelen pazarlardan olduğunu dile getiren Gürdoğan, bundan ötürü her sene olduğu gibi 2018’de de Rusya’ya en fazla ihracat yapan sektörün yaş meyve sebze sektörü olduğunu vurguladı.
 
İHRACAT DAHA ÜST NOKTALARA ULAŞACAK
 
Gürdoğan, geçen sene lojistik ve teknik engeller konusunda Rusya’ya girişte yaşanan sorunlardan dolayı yaş meyve sebze sektör ihracatının miktarda yüzde 1, değerde yüzde 3 gibi düşük yükselişle yılı tamamladığını belirterek, 2018 senesi son çeyreğinde ise sorunlar yüzünden sektör ihracatında önemli oranda düşüşler yaşandığını bildirdi. Bu dönemde ihracat beklentilerinin daha yüksek olduğuna işaret eden Gürdoğan, yeni yılda Rusya piyasasından daha da ümitli olduklarını aktararak, yaşanan sorunların çözümü ile 2019 yılında sektör ihracatının daha üst noktalara ulaşacağını savundu.
 
TÜRK ÜRÜNLERİ RUSYA’YA 24 SAAT İÇERİSİNDE EN TAZE HÂLİYLE GİRİYOR
 
Gürdoğan, Rusya piyasasına en doğal ve en taze hâliyle kaliteli ürün sunabilen Türk ihracatçılar olmasından dolayı Türk yaş meyve sebze ürünlerinin Rus tüketiciler tarafından en fazla tercih edilen ürünler olduğunu ileri sürerek, Türk ürünlerinin 24 saat içerisinde en taze hâliyle Rusya piyasasına sunulmasının her iki ülke açısından önemli avantajlar sağladığını, ancak Rusya tarafından devamlı yaş meyve sebze ürünlerinin iade edilmesinin 2018’de sektöre büyük darbe vurduğunu ve ihracatçıların yılı çok büyük zararlarla kapattığını söyledi.
 
RUSYA İLE KAZAN KAZAN İLKESİ İLE İLERLENİYOR
 
Bu sene yetkililerden bu soruna kalıcı çözüm bulmalarını, ihracatçılara ve ihraç yükü taşıyan tır şoförlerine uygulanan vizelerin kaldırılmasını beklediklerini anlatan Ahmet Hamdi Gürdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin karşılıklı kazan kazan ilkesi ile aynı dengede gelişmesi hâlinde Rusya’ya yönelik ihracatın daha da üst noktalara ulaşmasını ümit ettiklerini yineleyerek, yaş meyve sebze sektöründe Rusya’ya yapılan ihracatta yaşanan sorunun, sektörün en önde gelen firmalarının faaliyet gösterdiği Trabzon ve Doğu Karadeniz'de de ihracatı etkilediğini öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol