kapat ikonu

Rusya'ya ayakkabı ihracatında yüzde 78 artış

Türkiye'den Rusya'ya gerçekleşen ayakkabı ihracatı 2018 yılında bir önceki seneye göre yüzde 78 yükselerek 132 milyon dolara dayandı.

  • Gündem
  • 01 Şubat 2019 12:54
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2019 13:31
Türkiye'den Rusya'ya yapılan ayakkabı ihracatı 2017 yılına nazaran yüzde 78’lik yükselişle 132 milyon dolara çıktı.
 
İHRACAT YÜZDE 15’LİK ARTIŞLA 888 MİLYON DOLARA ÇIKTI
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından paylaşılan bilgilere göre; Türkiye'nin deri ve deri mamulleri ihracatı 2018 yılında 1,6 milyar dolara yükseldi. Sektörde en büyük paya sahip ayakkabıda 2017 yılında 768 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat, 2018 yılında yüzde 15’lik artışla 888 milyon dolara çıktı. Ayakkabı ihracatında ilk sırada Rusya yer alırken, Rusya'ya ayakkabı ihracatı 74 milyon dolardan 2018 yılında yüzde 78’lik artışla 132 milyon dolara ulaştı. Buna göre, Türkiye'den ihraç edilen yaklaşık her 6 ayakkabıdan biri Rusya'ya gönderildi. Ayakkabı ihracatında Rusya'nın ardından 83 milyon dolarla Irak ve 61 milyon dolarla Almanya geldi.
 
İHRACATIN 1,5 MİLYAR DOLARA ULAŞMASI HEDEFLENİYOR
 
Gazetecilere konuşan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, uçak krizinin ardından düşüşe geçen Rusya pazarının diğer ürünlerde olduğu gibi ayakkabıda da toparlandığını ifade ederek, Rusya'ya olan ihracat artışının devam etmesini beklediklerini vurguladı. 2018 yılını ayakkabı sektörü olarak iyi kapattıklarını dile getiren Zandar, 2019 yılında da ayakkabı ihracatının 1,5 milyar dolar seviyesine ulaşmasını hedeflediklerini kaydederek, Rusya pazarının yanında, diğer pazarlarda da çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
 
GÜNEY KORE’NİN TÜRKİYE’YE İLGİSİ VAR
 
Zandar, Güney Kore’nin Türkiye'den ciddi miktarda bitmiş deri almaya başladığına işaret ederek, bitmiş deri alması demenin Türkiye'ye bir ilgi olduğunu gösterdiğini savundu. Kendilerinin de bunu araştırmaya karar verdiklerini anlatan Zandar, mart ayında Hong Kong'da düzenlenecek deri fuarı sonrasında İstanbul İhracatçı Birliklerinden de bir heyetle inceleme gezisi organize etmeyi planladıklarını aktararak, Güney Kore piyasasını daha iyi tanımak istediklerini söyledi.
 
İZMİR AVRUPA’YA, İSTANBUL RUSYA’YA
 
Zandar, ayakkabı ihracatında tasarımın çok önemli olduğuna dikkati çekerek, ürün gamı bakımından çok zengin olan Türkiye'nin tasarım konusunda da kendisini geliştirdiğini savundu. Ayakkabıda İzmir'deki firmaların genel olarak Avrupa odaklı koleksiyonlar üzerine çalıştığını, İstanbul'un ise Rusya ve Orta Doğu pazarlarında iddialı olduğunun altını çizen Zandar, sektörün alternatif pazarlara girmek için çaba sarf ettiğini açıklayarak, ihracatın mevsimlerden doğrudan etkilendiğini bildirdi.
 
Zandar, kışın çok güzel geçtiğini, Avrupa genelinde de Türkiye'de de çok yağışlı, soğuk bir kış yaşandığını anımsatarak, mevsimlerin dolu dolu yaşandığı sürece satışların da artan trendle devam edeceğini ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol