kapat ikonu

Rusya'nın vize kararı nakliyecileri sevindirdi

Vize konusunun kendileri için çok önemli olduğundan bahseden UND İcra Kurulu Başkan Vekili Ereke, 2019’un Rusya ile ticaret açısından iyi bir sene olacağını savundu.

  • Gündem
  • 09 Şubat 2019 23:29
  • Son Güncelleme: 10 Şubat 2019 02:32
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke, bu ülkeye iş seyahati düzenleyen Türk vatandaşlarına ve tır şoförlerine yönelik vizelerin kaldırılmasının önemli bir adım olduğuna işaret ederek, vize konusunun kendileri için çok önemli olduğunu ve gelişmenin nakliyecileri sevindirdiğini anlattı.
 
Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in ülkesine iş için seyahat düzenleyen Türk vatandaşlarına ve tır şoförlerine yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatına ilişkin değerlendirmede bulunan Ereke, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığının bu ülke ile görüşmelerinde her daim vize muafiyeti konusunu gündeme taşıdıklarını anımsatarak, Putin'in bu yöndeki talimatının uluslararası nakliyecilik için önemli bir hamle olduğunu dile getirdi.
 
Vizelerin kaldırılmasıyla birlikte çok ciddi bir engel ortadan kalktı
 
2016 senesinde bu ülke ile yaşanan uçak krizinden ötürü taşıma sefer sayısının 350'ye kadar düştüğünü ve ikili ilişkilerin yeniden düzelmesiyle bu sayının 2017 yılında 7 bine, geçen sene de 13 bine yükseldiğine işaret eden Ereke, vize ve güzergâh sorunu olmadığında Türk nakliyecilerinin 20-30 binli taşıma sayısına ulaşabileceğini ileri sürerek, vizelerin kaldırılmasıyla birlikte çok ciddi bir engelin ortadan kalktığını belirtti. Ereke, vize dönemlerinin Türkiye ve Rusya ulaştırma bakanlıkları arasındaki kota müzakerelerinde de önemli sorunlardan biri olduğunu savunarak, kota artırma taleplerinin, vizenin olmaması gerekçesiyle geri çevrildiğini, artık kota artırıldığı takdirde çok rahat bir şekilde Rusya'ya taşıma sayılarının artırılabileceğini aktardı. Ereke, Rusya'ya vize konusunun yalnızca taşımacılar için değil, ihracatçılar için de sorun olduğunu kaydederek, vizelerin kaldırılmasıyla beraber ihracatçıların önündeki engelin de kalktığını yineledi.
 
İhracatçıların Rusya’daki ticari faaliyetleri de artacak
 
İhracatçıların düzenleyeceği ikili görüşmelerde daha rahat bir biçimde hareket imkânı yaratarak Rusya'daki ticari faaliyetlerini de yükselteceğini öne süren Ereke, bunun da Türkiye'deki taşımacılara yansıyacağına dikkati çekerek, ihracatın yapılmasıyla birlikte ihracatçıların kazanacağını, taşımacıların da buradan döviz geliri elde ederek bunu Türk ekonomisine kazandıracağını anlattı. Ereke, bundan dolayı hizmet ve ürün ihracatı yaparak Türk ekonomisine ciddi bir gelir imkânı sağlayacaklarını açıkladı. Ereke, Rusya'ya doğrudan Ro-Ro hattı kurmak adına çalışmaların yürütüldüğünden bahsederek, bu konuda Ticaret Bakanlığı ve Rusya tarafından olumlu dönüş aldıklarını bildirdi. Ereke, Kavkaz Limanı'nda da 3-4 ay içerisinde yapılacak çalışmalarla Ro-Ro hattının hazır hâle gelmesinin ve operasyonların başlamasının beklendiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol