kapat ikonu

Rusya'nın Türkiye'ye vize muafiyeti önem teşkil ediyor

RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, Rusya’dan Türkiye'ye vize muafiyetinin getirilmesinin önem teşkil ettiğini söyledi.

  • Gündem
  • 24 Kasım 2018 17:44
  • Son Güncelleme: 24 Kasım 2018 17:52
Türkiye’nin Ruslarla çok iyi ilişkiler kurduğunu ancak vize yüzünden Rusya'ya gidilemediğini anlatan Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, ilişkilerin daha ileriye taşınması için Türkiye'ye vize muafiyetinin getirilmesinin önem teşkil ettiğini vurguladı.
 
RUSEN, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türk-Rus Toplumsal Forumu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığının iş birliğiyle ‘’Türkiye-Rusya İlişkileri: Geleceği Şekillendirmek’’ başlıklı düzenlenen ‘’Tarih, Toplum, Basın ve Kültür’’ oturumunda açıklamalarda bulunan Yılmaz, 2019 yılının Rusya ve Türkiye arasında kültür yılı ilan edildiğini anımsattı.
 
TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDE KÜLTÜR KANADI BOŞ BIRAKILDI
 
Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel iletişim eksikliğine değinen Yılmaz, Türkiye’nin Rusya ile son 15 yılda çok sıkı ilişkiler içerisinde olduğunu, ancak bu ilişkilerin daha çok askerî, ekonomi ve enerji üzerine kurulduğuna işaret etti. Yılmaz, kültür kanadını boş bırakıldığı için iki ülke hakkında oluşan kötü algının hâlen değiştirilemediğini savunarak, bunun bir an evvel halledilmesini istedi.
 
DERS MÜFREDATINDA BULUNAN OLUMSUZ ALGILAR DÜZELTİLSİN
 
Yılmaz, birçok ülkeyle karşılıklı olarak ders müfredatında bulunan olumsuz algıları düzeltilmesi konusunun altını çizerek, ülkelerinin bu tür sorunlarda uzlaşıya varması gerektiğini kaydetti
 
İki ülkenin stratejik partner olduğuna dikkati çeken Yılmaz, Türkiye’nin Rusya’yla çok iyi ilişkiler kurduğunu ancak vize yüzünden Rusya’ya gidilemediğinden dert yanarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileriye taşınması için Türkiye'ye vize muafiyetinin getirilmesinin gerektiğini savundu.
 
KÜLTÜR, İŞ BİRLİĞİNDE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENİYOR
 
Kültürün, ekonomi ve siyaset alandaki iş birliğinin gelişmesinde önemli rol üstlendiğini dile getiren Russia Today TV Kanalı Temsilcisi Anna Belikova, Kazakistan'da doğduğunu ve kendisini Türk dünyasına ait olduğunu ifade etti.
 
Belikova, Rus ve Türk kültürlerinin ortak noktaları olduğundan bahsederek, birçok Türkçe kelimenin zamanında Rusçaya geçmiş ve günümüzde de kullanıldığını bildirdi. Hazine kelimesinden türemiş 'kazna', 'minaret' gibi sözcüklerin bulunduğunu aktaran Belikova, bu tür ortak noktaların ön plana çıkmasını istedi.
 
Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un dünya edebiyatına büyük bir miras bıraktığını belirten Belikova, Aytmatov’un Rus ve Türk milletlerini hatta bütün dünyayı birleştiren bir yazar olduğunu öne sürdü.
 
Aymatov'un Kırgız tarih, kültür, gelenek ve psikolojisini dünyaya tanıttığını ve toplumlar arası diyalogu teşvik ettiğini açıklayan Emekli Büyükelçi İgor Melikhov, Aytmatov'un eserlerinin temelinde sevgi, hümanizm, adalet ve vatanseverlik olduğunu, yazarın sadece Türk dünyasında değil Rusya'da da sevildiğini hatırlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol