kapat ikonu

Rusya'nın gazdaki payı yüzde 50'nin altına düştü

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, LNG'deki rekabete bağlı olarak Rusya'nın Türkiye'nin gaz arz kaynaklarındaki payı 2010 yılından sonra ilk defa yüzde 50'nin altına indiğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, Türkiye'nin boru hattıyla gaz ithalatının geçen sene bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 azaldığını belirterek, sıvılaştırılmış gaz (LNG) ithalatının da yüzde 7 yükseldiğini açıkladı. Arslan, LNG'deki rekabete bağlı olarak Rusya'nın Türkiye'nin gaz arz kaynaklarındaki payının 2010 yılından sonra ilk defa yüzde 50'nin altına gerilediğini hatırlattı.
 
2018 BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA KALDI
 
Türkiye'nin 2018 yılındaki doğal gaz tüketim ve ithalatı ile piyasadaki güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arslan, doğal gazda rekor tüketimin gerçekleştiği 2017 yılından sonra 2018 tüketiminin beklentilerin çok altında kaldığını dile getirerek, GAZBİR olarak geçen senenin başında tüketim tahminlerini 51,9 milyar metreküp olarak açıkladıklarını anımsattı. Ilıman geçen kış sezonu ve elektrik piyasasında meydana gelen gelişmelerin ardından konut ve elektrik üretim amaçlı gaz tüketiminin geçen sene bir önceki yıla nazaran yüzde 8 gerilediğini anlatan Arslan, 49,6 milyar metreküpe düştüğünü ifade ederek, konutlarda gaz tüketiminin 2017 yılında 13,5 milyar metreküp olduğunu kaydetti.
 
ORTALAMA BİR KONUT ISINMA, SICAK SU VE OCAKTA GAZ KULLANIMI İÇİN BİN 50 TL ÖDEDİ
 
Arslan, 2018 yılında abone sayısının 1,1 milyon yükselerek toplamda 15 milyonun üzerine çıkmasına karşın konutlarda tüketimin 1 milyar metreküp düşüşle 12,5 milyar metreküp civarında kaldığını vurgulayarak, iklim şartlarının yanında doğal gaz cihazlarının daha verimli hâle gelmesi, ısı yalıtımı ve tasarruf yatırımlarının da bu düşüşte etkili olduğunu bildirdi. Bununla beraber, abone sayısındaki artışın göz önüne alındığında, 2018 yılında konut başı tüketimin bir önceki seneye kıyasla yüzde 14’lük azalışla 860 metreküpe gerilediğini belirten Arslan, ortalama bir konutun ısınma, sıcak su ve ocakta gaz kullanımı için bin 50 TL ödediğini duyurdu.
 
EN SOĞUK GÜNÜN GAZ FATURASI 18,5 TL
 
Arslan, ocak ayından itibaren de hava şartlarının mevsim normallerinde izlemesi ve son iki senede sisteme dâhil olan 2 milyon yeni aboneyle birlikte doğal gaz tüketiminin yükseldiğini dile getirerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in 8 Ocak 2019 tarihinde açıkladığı 245 milyonu aşan gaz tüketim rekoruna işaret etti. Arslan, son olarak en soğuk günde vergiler dâhil bir konutun 18,5 TL’ye konforlu bir şekilde ısındığını ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol