kapat ikonu

Rusya'nın domates kararı üreticiyi ve ihracatçıyı mutlu etti

Rusya'nın Türkiye'den alacağı domates için mevcut kotayı 2 katına çıkarma kararı, hem üreticiyi hem de ihracatçıyı mutlu etti.

Rusya'nın Türkiye'den alacağı domateste kotayı 2 katına çıkarması, örtüaltı domates üretiminin yaklaşık 4'te 3'ünün gerçekleştiği Antalya'da hem üreticiyi hem de ihracatçıyı sevindirdi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, Rusya'nın Türkiye'den ithal edeceği domates miktarını 50 bin tondan 100 bin tona çıkaracak olmasının Batı Akdenizli ihracatçı ve üreticiler için önemli olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin her geçen gün arttığını söyledi. Bahar, Rusya'nın domates alımına uyguladığı sınırlamayı tamamen kaldırmasının beklendiğini açıkladı.
 
ANTALYA DOMATES ÜRETİMİNİN 4’TE 3’ÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİYOR
 
Bahar, Antalya'nın domates üretimi ve ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak, örtüaltı domates üretiminin yaklaşık 4'te 3'ünün burada gerçekleştirildiğini duyurdu. Bu üretimin de önemli bölümünün ihraç edildiğini dile getiren Bahar, son dönemde yaylalarda kurulan seralarda da domates üretildiğini ve ihraç edildiğini kaydederek, öte yandan Antalya'da üretilen domateslerin başka kentlere nakledilip, o illerden de ihraç edildiğini açıkladı.
 
İHRACATIN ARTMASIYLA ÜRETİCİLER EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALACAK
 
Domates üretimi ve ihracatının Antalya ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Bahar, Rusya'nın Türkiye’den alacağı domates miktarını artıracak olmasının, ihracatçılar ve üreticiler açısından çok önemli olduğunu anımsatarak, bu kararın bir an evvel uygulamaya konulmasının beklendiğini bildirdi. Bahar, kararın uygulamaya konulmasıyla birlikte bölgeden ve Türkiye’den Rusya'ya domates ihracatında artışın yaşanacağını savunarak, ihracat artışının ülkeye daha fazla döviz girdisi sağlayacağı gibi üreticilerin de emeğinin karşılığını almasını sağlayacağını anlattı.
 
SINIRLAMA KALDIRILSIN
 
İki ülke arasındaki ticaret hacminin her geçen gün arttığına dikkati çeken Bahar, böyle bir dönemde Rusya'nın Türkiye’den aldığı domateste miktar belirleyip, sınırlamaya gitmesinin istenmediğini aktararak, sınırlamanın kaldırılmasını, talep olduğu sürece arzın gerçekleşmesini istedi.
 
RUSYA, TÜRKİYE’DEN DOMATES İTHALATINI 2 KAT ARTIRMA KARARI ALMIŞTI
 
Rusya Tarım Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile Türkiye'den ithal edilen domateste kotanın 100 bin tona çıkarılmasına yönelik karar tasarısı hazırlanmıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'den ithal yolla ülkeye sokulan domateste kotanın 50 binden 100 bin tona çıkarılmasına yönelik karar tasarısının hazırlandığı belirtilmişti. Rusya, 2015 yılının kasım ayında Türkiye'den domates ithalatını durdurmasının ardından geçen senenin kasım ayında toplam 50 bin ton kotayla domates ithalatına start vermişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol