kapat ikonu

Rusya'dan 'patlıcan' yaptırımı

Rusya Türkiye yasaklarına bir yenisini daha ekledi. Rusya Tarım ürünleri Denetim Dairesi Rosselkhoznadzor’un almış olduğu karara göre 25 Nisan tarihinden itibaren Rusya’ya Türkiye’den patlıcan giremeyecek.

  • Sektörel
  • 20 Nisan 2016 11:15
  • Son Güncelleme: 20 Nisan 2016 13:58
Geçen sene Kasım ayında Rusya’nın Türk sınırlarını ihlal etmesi ve Türkiye kuvvetlerince Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından siyasi bir gerilim yaşanmıştı. Bu gerilimin ardından Rusya Türkiye ile olan ticari ve siyasi ilişkilerine sınırlama getirerek bir dizi yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Bunlara bir yenisi daha eklendi.
 
Türk gıda ve diğer ürünlerine karşı yaptrımlar uygulamaya devam eden Rusya şimdi de Türk patlıcanına yasak getirdi. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi Rosselkhoznadzor, Türk patlıcanının 25 Nisan tarihinden itibaren Rusya'ya girmesinin yasaklanmış olduğunu bildirdi.
 
Rosselkhoznadzor, Türk patlıcanlarında karantina organizmalar bulunduğunu ve bu sebeple Türk patlıcanlarının insan sağlığını tehdit etti gerekçesiyle yasak getirildiğini açıkladı.
 
Rusya’nın Türk gıda ürünlerine uyguladığı yaptırımlar arasında biber ve nar da bulunuyor. Sebze ve meyve ithalatından sadece dört ürünün kalmasına izin veren Rusya patlıcanı da yasaklayarak sadece limon ithal etmeye başlayacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol