kapat ikonu

Rusya'dan flaş domates açıklaması

Rusya ile Türkiye arasında uzun bir süredir devam eden domates krizinin sonunda biteceği ifade edildi.

Rusya ile Türkiye arasında uzun bir süredir devam eden domates krizinin sonunda biteceği ifade edildi.
 
Türkiye ile Rusya arasında iki yıl önce yaşanan uçak krizi ikili ilişkilerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmuştu. Bu süreçte karşılıklı olarak yapılan açıklamalar gerilen ipleri kopma noktasına getirmiş ve iki ülke arasında ekonomik ilişkilerde zarar görmüştü. Ekonomik ilişkiler konusunda yapılan adımlar çerçevesinde Rusya sebze ve meyve alımlarına birtakım ambargolar koymuş ve bu durumda en çok aldığı ürün olan domatesin alımını durdurduğunu açıklamıştı.
 
Türk çiftçiler bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmişlerdi. Ardından zaman geçmeden karşılıklı olarak atılan adımlar çerçevesinde ortaya çıkan sorunların sona erdirilmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Krizin sona ermesinin ardından ilişkilerin eski haline dönmesi beklenmiş ancak beklenilen etkiyi görememesi üzerine bazı görüşmeler başlatıldı. Kriz olduğu müddetçe Rusya domates ihtiyacı için kendi çiftçilerini desteklemeye devam etmişti.
 
Domates krizi şimdiye kadar çözülemeyen tek sorun olarak gündemde yer ederken sonunda Rusya konu hakkında açıklama yaptı. 2018 yılından itibaren domates alımına izin vereceklerini ve bu süreçte toplam 50 bin ton domates alımının gerçekleştirileceğini açıkladılar. Yakın zamanda kısıtlamaların tamamen kalkması beklenirken konu hakkında karşılıklı görüşmeler hala devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol