kapat ikonu

Rusyadan ekonomiyi ‘dolarsızlaştırma’ isteği

Rusya’nın ekonomisini ‘’dolarsızlaştırmak’’ istiyor. Uzmanlardan gelen açıklamalar ise bu sürecin kolay olmayacağı yönünde…

Rusya, ekonomisini ‘’dolarsızlaştırmak’’ istese de uzmanlar tarafından bu sürecin hiç de kolay olmayacağı şeklinde açıklamalar geliyor.
 
Rusya, ABD'nin yaptırımları ve yeni kısıtlamalarının hedefinde bulunuyor. Ekonomisinden doları uzaklaştırmak isteyen Rusya’ya uzmanlar bu sürecin kolay olmayacağını ifade etti.
 
EKONOMİYİ ‘’DOLARSIZLAŞTIRMA’’ HAMLESİ
 
Uzun yıllar ABD’nin yaptırımları ve yeni olası kısıtlamalarının gölgesinde bulunan Rusya, son zamanlarda ekonomisini dolardan uzaklaştırmanın planlarını yapıyor. ABD’nin doları finansal bir silah olarak kullanması sebebiyle Rusya’nın böyle bir adıma mecbur kaldığını tüm dünya ve küresel piyasalar tarafından biliniyor. Rusya’nın ekonomiyi, "dolarsızlaşma" sürecinin de kolay olmayacağı belirtiliyor.
 
ULUSAL PARA KULLANIMI TEŞVİĞİ
 
Geçen haftalarda dolar kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği Rus hükûmetinin basın servisi tarafından bildirilmişti. Bunun yanında Rusya’da yurt dışı işlemlerde kullanılan paranın ulusal para birimine çevrilmesi için teşvikler ve mekanizmalar oluşturulması üzerinde çalışmalara hız verildi.
 
‘’OLUMSUZ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKACAK’’
 
Putin ise, ABD’nin kendi ayağına sıktığını, doların güvenilirliğini zedeleyerek ABD’nin büyük bir hata yaptığını, bunun tüm imparatorlukların yaptığı bir hata olduğunu dile getirmişti. Her şeyin istikrarlı gibi görünüp olumsuz sonuçların yaşanmayacağı yönünde düşüncenin ABD tarafından benimsendiğini söyleyen Putin, olumsuz sonuçların mutlaka ortaya çıkacağını ifade etmişti. Öte yandan Rusya’nın ABD’nin yaptırımlarından dolayı 2013 yılından beri uluslararası anlaşmalarda doların payını yüzde 79’dan yüzde 68’lere düşürdüğü biliniyor. Son olarak Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı, bu yılın ilk çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre 1,6 puanlık düşüşle yüzde 43,7’ye gerilediği bilgisi paylaşıldı.
 
‘’DOLARDAN UZAK KALMAK GEREK’’
 
Rus ekonomisindeki "dolarsızlaştırma" hamlesi ile ilgili doların artık "dönüşü olmayan bir yola" girdiğin dile getiren Rus Ulusal Ekonomi Başkanlık Akademisi Finans Mühendisliği Kürsüsü Başkanı ve eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Konstantin Korishchenko, ticaret savaşlarının yanı sıra ABD’nin, Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (FATCA) ve Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) gibi unsurları da kullanarak küresel saldırılar gerçekleştiğini ve bu saldırılar nedeniyle dolardan olabildiğince uzak kalmak gerektiği yönünde görüş bildirdi.
 
‘’ AVRO VE LİRA İLE ANLAŞMALARIN BAŞLAMASI LAZIM’’
 
ABD’nin dolara yönelik adımlarını, "mali kitle imha silahı" olarak tanımlayan Yeni Ekonomi Okulu Finans, Yatırımlar ve Bankalar Programı Direktörü Prof. Dr. Oleg Şibanov, doların bir silah hâline dönüşmesini "küresel mali piyasalar için olumsuz bir durum" olarak niteleyerek; ‘’Avro, renminbi veya lira ile anlaşmalar yapılması lazım’’ dedi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol