kapat ikonu

Rusya ilk domatesleri alacak

Rusya sert açıklamaların ardından domates krizini sonlandırarak Eylül ayının sonunda domates alımı gerçekleştireceğini belirtti.

Rusya sert açıklamaların ardından domates krizini sonlandırarak Eylül ayının sonunda domates alımı gerçekleştireceğini belirtti.
 
Rusya ile Türkiye arasında bir dönem uçak krizi patlak vermiş ve bu kriz ikili ilişkilerle birlikte ekonomik ilişkilerinde zarar görmesine neden olmuştu. Bir süre boyunca gerilimli anlar devam ederken Rusya Türkiye üzerinden gelen ürünlerin büyük bir kısmına ambargo koymuş ve bunlar arasında en çok dikkat çeken ve çiftçileri en çok etkileyen domates krizi olarak gündeme taşındı. Ancak ardından iki ülke arasında atılan adımlar aradaki buzların erimesine ve sorunların çözülmesine neden oldu.
 
Çözüm önerilerinin ardından domates sorununun bir türlü çözülmemiş olması Türk üreticileri derinden yaraladı. Bu süreçte Rusya kendi ülkesinde domates üretimini destekleyecek birtakım çalışmalar yaparak farklı alternatifler aramaya başladı. Bunun ardından domates sevkiyatının yapılmayacağı açıklanmıştı. Ancak sonradan Rusya Tarım Bakanı geçtiğimiz günlerde bir ışık yakarak süreç içerisinde domates sevkiyatının belirli dönemlerde yapılabileceği sinyallerini verdi. Ardından somut adımlar atıldı ve anlaşma sağlandı.
 
İlk domates gönderiminin Eylül ayının sonunda yapılması bekleniyor. Bu durumdan Türk üreticiler memnun olduklarını dile getirdiler. Ancak Rusya alımların belirli dönemlerde ve sınırlı bir şekilde gerçekleşmesini öngördü. Rusya'nın kendi üretimlerini de etkilememek adına alımların devamlı bir şekilde yapılmayacağı dile getirildi. Bu süreçte kendi kazançlarını olumsuz etkilemeyeceklerini dile getirdiler. Domates krizi böylece sona ermiş oldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol