kapat ikonu

Rusya ile 100 milyar dolarlık ticaretin önemi

Bakan Pakdemirli, Türkiye ile Rusya arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin çok önemli olduğunu söyledi.

  • Gündem
  • 11 Ekim 2018 12:13
  • Son Güncelleme: 11 Ekim 2018 12:32
Bakanı Pakdemirli, Türkiye ile Rusya arasındaki hedeflenen 100 milyar dolarlık ticaret hacminin potansiyeli gösterme bakımından çok önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Moskova'da düzenlenen 20. Altın Sonbahar Tarım Fuarı'ndaki temaslarında Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Alexei Gordeyev ile görüşme gerçekleştirdi.
 
TİCARET HACMİ YÜZDE 31 ARTTI
 
Pakdemirli, Rusya'nın ülke için önemine işaret ederek Rusya'yla iyi ilişkilerin tüm bölge için istikrar anlamı taşıdığına dikkati çekerek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 31 artışla 22,2 milyar dolara yükseldiğini vurguladı.
 
İKİ LİDER SAYESİNDE İLİŞKİLER DAHA DA İLERİYE GİDECEK
 
Son dönemde özellikle ikili ilişkilerdeki gelişmelerle, Soçi’de iki ülke liderinin bir araya gelişiyle bu ilişkilerin daha da ileri gideceğini umut ettiğini dile getiren Pakdemirli, iki lider tarafından 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin zikredildiğini, bu 100 milyar dolarlık hedefin de potansiyeli gösterme anlamında çok önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.
 
KISITLAMALARIN KALDIRILMASI
 
Ticaretin önündeki kısıtlamaların da kaldırılmış olmasını önemsediklerini vurgulayan Pakdemirli, vize muafiyeti konusunda gelişme sağlanmasıyla bu hedefe daha hızlı şekilde yaklaşılacağını savundu.
 
TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ ARTACAK
 
Pakdemirli, Moskova’ya 30’u aşkın iş insanı ile birlikte geldi. İlişkilerin iyileşmesinde katalizör olarak iş insanlarının daha fazla iş yapmasının önemli olduğu, iş insanlarının yapacağı görüşmelerin, tarımsal anlamda iş birliğinin de arttırılacağı düşünülüyor.
 
RUSYA, TÜRKİYE’YE DEĞER VERİYOR
 
Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Alexei Gordeyev ise Türkiye ile Rusya arasında tarım ve gıda sektörlerindeki iş birliğinin geliştirilmesi için Bakan Pakdemirli'nin öneri ve tekliflerini dinlemek istediğini belirtti. Gordeyev, iki ülkenin tarım alanında iş birliği potansiyeli, mevcut düzeyle kıyasla çok daha yüksek olduğunu, Rusya’nın Türkiye'ye ortak olarak kıymet ve değer verdiğini dile getirdi.
 
Bakan Pakdemirli, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed Bin Abdullah El Rumaihi ile de burada bir görüşme gerçekleştirdi. Temasların ardından Pakdemirli ve heyet fuardaki stantları ziyaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol