kapat ikonu

Rusya domates almamakta kararlı

Türkiye'den domates almamakta kararlı olan Rusya bu konuda açıklamalarda bulundu.

Türkiye'den domates almamakta kararlı olan Rusya bu konuda açıklamalarda bulundu.
 
Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi birtakım ilişkilerin askıya alınmasına ve olumsuz etkilenmesine neden olmuştu. Bu süreç içerisinde Rusya Türkiye'den alınan bazı ürünlere ambargo koyarak tepkisini dile getirmek ve Türkiye'yi ekonomik anlamda zor durumda bırakmak istemişti. Domates yasağı bu yasaklardan sadece birisi olarak değerlendirilirken Türk üreticilerin zor durumda kalmasını sağlamışlardır.
 
Rusya ile Türkiye arasında son dönemlerde meydana gelen uçak krizinin yapılan ikili görüşmelere rağmen bir türlü tatlıya bağlanamamış olması yeni çözüm yollarının devreye girmesine neden oldu. Ancak yapılan görüşmeler sonrasında domates haricindeki tüm tarım ürünlerinin önüne konan ambargoların kaldırılması dikkatlerden kaçmadı. Rus yetkililer görüşmeler sonrasında neden netice alınamadığını ve bundan sonraki tavırlarında da kararlı olduklarını belirten birtakım açıklamalar yaptılar. Bu açıklamalara göre Türk domateslerinin alımının önündeki engellerin kaldırılmayacağı belirtildi.
 
Rusya'nın son dönemlerde domates ve salatalık konusunda dışa bağımlılığı azaltmak ve sonunda tamamen kesmek adına üreticileri her yönden destekledikleri belirtildi. Uzun zamandır bu konuda tüm gereklerin yerine getirildiği ifade edilirken bu saatten sonra geri adım atmanın çok mümkün olmadığını ve tüm emeklerin ve çabanın boşa gitmesinin istenmediğini dile getirdi. Bundan sonraki süreçte domates üzerindeki yasakların kaldırılmasının pek mümkün olmadığı yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında gün yüzüne çıkmış oldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol